Pasja ? wielkopostne medytacje Janiny Walczak-Budzicz z Zakopanego

W Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wołominie podziwiać można wystawę malarstwa na szkle Janiny Walczak ? Budzicz ?Pasja ? wielkopostne medytacje?. Janina Walczak ? Budzicz, malarka i poetka z Zakopanego od urodzenia związana z Podhalem, z góralską tradycją, sztuką i literaturą.

Pisze poezje i maluje na szkle. Tematem jej prac są najczęściej postacie świętych, sceny biblijne, zbójnickie oraz sceny z życia górali. Wśród obrazów o tematyce sakralnej upodobała sobie szczególnie wizerunki Madonny i Aniołów. Doskonała kompozycja, dobór kolorów i tematyki uplasowały ją szybko w czołówce twórców regionu.

Malowania na szkle ? tej tak popularnej na Podhalu techniki malowania nauczył ją znany twórca ludowy, nieżyjący już mąż artystki, Zdzisław Walczak.

Jej dorobek artystyczny był prezentowany na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Norwegii, Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, Chinach (Pekin), Peru (Lima) oraz Słowacja. Twórczość malarska Janiny Walczak – Budzicz była wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i międzynarodowych najwyższymi nagrodami.

Jest ona również uznaną poetką, publicystką i działaczką społeczną. Pisze gwarą i językiem literackim. W 2004 roku przyznano jej prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie.

Na trwającej obecnie wystawie, niezwykła zakopiańska artystka, przedstawia swoją autorską wizję Męki Pańskiej. Wystawa składa się z 14 obrazów malowanych na szkle o wymiarach 1,0 x 0,7 m przedstawiających poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, dopełnieniem wystawy jest obraz ?Zmartwychwstanie Chrystusa?.

Przedstawienie Pasji nie jest kolejnym z wielu, ujęciem tego tematu. Na swoich obrazach artystka, obok cierpiącego Pana, przedstawia fragmenty z historii Polski i świata, począwszy od dnia dzisiejszego aż do czasów Chrystusa. Jednocześnie w tematykę obrazów wkomponowała siedem grzechów głównych jako przyczynę Męki Pańskiej.

Prace są pełne szczegółów i symboliki, niezwykle bogate w treść, skłaniające do refleksji. Jednocześnie są niezwykłymi dziełami sztuki. To, jak twierdzi artystka, ostatnie tak poważne dzieło w jej życiu, dedykowała swojemu pierwszemu mężowi i mistrzowi, śp. Zdzisławowi Walczakowi.

Podczas wernisażu, który odbył się w niedzielę, 22 marca 2015 roku, autorka zabrała przybyłych gości w swój ?sklany świat?. Opowieści były wzbogacone nutami góralskimi, wygrywanymi przez kapelę ?Podholanie?. Możecie Państwo jeszcze poczuć niezwykłą atmosferę odwiedzając wystawę, która potrwa do 15 kwietnia. A warto to zrobić.

Wioletta Obuchowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.