W siedzibie Urzędu Gminy w Jadowie odbyło się (6 marca) spotkanie dotyczące współpracy samorządów Wyszkowa, Łochowa i Jadowa, w zakresie podjęcia wspólnych działań, mających na celu rozwój gospodarki turystycznej na terenie wymienionych gmin. O inicjatywie z wójtem Gminy Jadów Dariuszem Kokoszką i Grzegorzem Grabowskim rozmawia Teresa Urbanowska.
? O zagospodarowaniu Liwca mówiło się od dawna. Odbywało się wiele spotkań i…
Dariusz Kokoszka (D.K.):? No właśnie mówiło się, ale niewiele zrobiono dotychczas w sposób kompleksowy. Z inicjatywy powiatu wołomińskiego powstał w ubiegłym roku szlak rowerowy. Traktuję to działanie jako początek zmian na rzecz rozwoju turystyki w Gminie Jadów. Musimy sami pomyśleć jak to wykorzystać i rozbudować. Dolina Liwca to nie tylko miejsce na turystykę rowerową. Jej potencjał turystyczny jest o wiele większy. A my chcemy to wykorzystać. Nie chcemy też zamykać się w granicach gminy Jadów dlatego zaprosiłem do współpracy Łochów i Wyszków. Chcemy wspólnie przygotować się do pozyskania środków z Unii Europejskiej.
? Zaprosił Pan do współpracy gminy Łochów i Wyszków czym może zaowocować taka współpraca?
D.K.: ? Liwiec tak przepływa, że łączy te gminy. Rzeka nie zna granic gmin a turysta też nie zauważa, kiedy z jednej gminy przejeżdża do innej. Dla wymienionych tu gmin wykorzystanie Liwca i znajdujących się w jego dolinie obszarów Natura 2000 oraz ciekawego dziedzictwa kulturowego to szansa na rozwój. Turystykę traktujemy jako ważny obszar gospodarki, a jej rozwój ma przynieść konkretne korzyści mieszkańcom wszystkich trzech naszych gmin. Trzeba również dodać, że taka współpraca pomiędzy gminami i działania partnerskie będą premiowane przy pozyskiwaniu środków unijnych. Cieszę się, że to jest nasze wspólne stanowisko, czyli władz: Jadowa, Wyszkowa i Łochowa. Zdaję sobie sprawę, że budowanie takiej współpracy nie jest proste. Dlatego zaprosiłem do współpracy Grzegorza Grabowskiego ? osobę, która się zna na budowaniu partnerstw.
? Co zamierzacie wspólnie zrobić?
D.K.: ? Przede wszystkim chcemy zaprosić do współpracy przedstawicieli biznesu turystycznego i organizacji pozarządowych. Chcemy zaangażować do przedsięwzięcia wszystkich zainteresowanych. Wspólnie wymyślimy co razem zrobić i wspólnie potem to realizujemy. Mam nadzieję, że przedstawiciele sektora gospodarczego zauważą, że my – jako władze samorządowe gmin, poważnie podchodzimy do rozwoju turystyki i dzięki temu będą mogły rozwijać się te przedsiębiorstwa, które już istnieją. Poza tym stwarzamy szansę na rozwój nowych inicjatyw. Liczymy także na włączenie się pasjonatów z organizacji pozarządowych, którym bliskie są działania związane z turystyką, rekreacją i kulturą. Tak więc szczegóły i konkretne działania wypracujemy razem. Na pewno chcemy stworzyć markowe produkty turystyczne, które będą ciekawą ofertą na wypoczynek dla mieszkańców miejskiej części naszego powiatu oraz Warszawy. I chcemy to zrobić wspólnie.
? Wspólne działania to duże wyzwanie, jak to zrobić?
Grzegorz Grabowski: ? Nie jest to proste, ale w obecnych uwarunkowaniach konieczne. Dokumenty unijne i krajowe wskazują, że rozwój lokalny powinien odbywać się w oparciu o partnerskie działania na obszarach funkcjonalnych. Taki obszar, obejmujący kilka gmin powinien być określony przede wszystkim w oparciu o kryterium wspólnych szans na rozwój. Nie chodzi o rozwiązywanie wspólnych problemów społecznych i gospodarczych, ale właśnie o znalezienie dziedziny, która stwarza szansę na rozwój. Potencjał Doliny Liwca w moim przekonaniu jest takim obszarem, a gminy leżące nad nim powinny to w sposób partnerski wykorzystać. Partnerski oznacza, że we współpracy i współdecydowaniu. A to z doświadczenia wiem, że nie jest proste. Podejście partnerskie pozwała łączyć zasoby, efektywniej osiągnąć zakładane cele i sukces, ale też wspólnie ponosić ryzyko. Chcę podkreślić, że zbudowanie to nie jest tylko podpisanie umowy o współpracy. Stworzenie partnerstwa to trudny proces, w którym partnerzy muszą się dobrze poznać, wzajemnie sobie zaufać. Tylko takie podejście pozwala zbudować trwałe partnerstwo. Cieszę się, że takie podejście prezentują przedstawiciele władz Jadowa, Łochowa i Wyszkowa.
Samorządowcy na rzecz Liwca
W spotkaniu na zaproszenie wójta Jadowa, uczestniczyli zastępca burmistrza Łochowa ? Urszula Kalinowska, burmistrz Wyszkowa ? Grzegorz Nowosielski oraz ekspert rozwoju lokalnego dr Grzegorz Grabowski. Podczas dyskusji ustalono, że należy wykorzystać potencjał turystyczny doliny Liwca i podjąć działania zmierzające do przygotowania markowego produktu turystycznego. Omówiono także możliwość pozyskania na te działania środków zewnętrznych z programów UE. Ustalono, że konieczne jest podjęcie wspólnych partnerskich działań samorządów oraz zaproszenie do współpracy przedstawicieli branży turystycznej i organizacje pozarządowe. Partnerstwo to ma ułatwić naszą współpracę a szczególnie być pomocne w opracowaniu strategii rozwoju turystyki dla wymienionych gmin w oparciu o rzekę Liwiec. Cała idea wspólnego przedsięwzięcia jest zgodna z aktualnymi wymaganiami stawianymi przez przepisy unijne i krajowe w obszarze rozwoju lokalnego. Zgodnie z nimi rozwój lokalny powinien następować w oparciu o współpracę pomiędzy gminami na obszarze funkcjonalnym oraz współdziałanie z przedstawicielami sektora gospodarczego i społecznego. Podczas spotkania ustalono wstępny zakres wspólnych działań. Uczestnicy spotkania są przekonani, że takie innowacyjne podejście pozwoli skutecznie i efektywnie osiągnąć zakładany cel, jakim jest rozwój gospodarczy gmin.