Rozmowa z Jerzym Mikulskim, burmistrzem Wołomina
Na Placu 3-go Maja dobiegają końca prace nad projektem technicznym. Roboty miały ruszyć w tym miejscu zgodnie z rozstrzygniętym w ubiegłym roku konkursem na zagospodarowanie Placu. Jednak ze względu na decyzję Rady Miasta musiały zostać rozszerzone o opracowanie dotyczące lokalizacji pomnika Ojca Świętego.
– Ponad rok temu rozmawialiśmy na temat planowanych przez Gminę Wołomin inwestycji. Co z tych planów udało się zrealizować? Na ile wywiązał się Pan ze złożonych wówczas mieszkańcom obietnic?
– Nasza rozmowa dotyczyła głównie remontów ulic gminnych. Odbywają się one od ponad roku w nowej technologii. Decyzja o tej zmianie była słuszna. Ubiegłoroczne naprawy nie wymagały w tym roku ponownego remontu, co pozwoliło zaoszczędzić wcale niemałe pieniądze.
– Które z zapowiadanych podczas tamtego wywiadu ulic zostały już wykonane?
– Na pewno zauważyła pani, ze znikła słynna kałuża sprzed siedziby Państwowej Straży Pożarnej na ulicy Sasina. Po remoncie jest ulica Gdyńska i chodnik do szpitala. Dziś można już dowieźć chorego równą drogą. Zrobione jest odwodnienie na ulicach: Republikańskiej, Średniej, Sasina i całej Gdyńskiej. Na ulicę Średnią wchodzi wykonawca, który wykona nawierzchnię od ulicy A. Krajowej do Lwowskiej. Co da możliwość komunikacyjnej obsługi hali sportowej przy ZS Nr. 1 i ułatwi przejezdność.
– Rozmawialiśmy wówczas również o planach modernizacji placy targowych przy ulicy 1 Maja…
– W tej chwili wszystkie trzy place są zmodernizowane, utwardzone i odwodnione. Ze względów bezpieczeństwa zamiarem jest zagęszczenie miejsc handlowych na dwóch placach a na trzecim stworzenie parkingów. Jednak ze względu na presję kupców dopuściliśmy możliwość handlu na trzecim placu do końca tego roku.
– Jednym z punktów Pańskiej kampanii podczas wyborów na burmistrza była poprawa dojazdu do Warszawy. Co dzieje się w tym temacie?
– Wszystkie gminy leżące przy trasie drogi 634 przyjęły już koncepcję jej modernizacji. W tej chwili czekamy na wybór wykonawcy projektu. Jako gmina wykonaliśmy projekt odcinka od skrzyżowania ul. Niepodległości z 1 Maja do Duczek. Po uwzględnieniu protestów mieszkańców jest modernizowany, tak aby bezpieczeństwo przy szkole w Duczkach zostało zwiększone.
Przystępujemy do wydania decyzji celu publicznego dla tej drogi co daje legitymację do prowadzenia rozmów na temat wykupu gruntów.
– Kolejny newralgiczny punk wołomińskiej komunikacji to ulica A. Krajowej…
– W ramach porozumienia ze starostą kończona jest dokumentacja na modernizację tej ulicy. W wyniku porozumienia starosta przystąpił już do budowy ronda na ulicy Załuskiego w Kobyłce i A. Krajowej w Wołominie. Ciągle w planach jest modernizacja skrzyżowania ul. Piłsudskiego z A. Krajowej. Nastąpiły tu komplikacje z uzbrojeniem terenu i na początek należy przeprowadzić na drugą stronę światłowód, co wydłuża czas oczekiwania na powstanie sygnalizacji świetlnej. Czekamy na uzgodnienia projektu technicznego. W ramach porozumienia ze starostą do modernizacji zostały przyjęte również inne skrzyżowania ulic: Wileńska – Sikorskiego, Legionów – Wileńska oraz Legionów – Lipińska. Zadania te będą realizowane przez starostę – są to drogi powiatowe i gminne. Z udziałem gminy ma być zrealizowana modernizacja skrzyżowania ulic Wileńska – Sikorskiego.
– A co dzieje się na pozostałych ulicach przewidzianych do modernizacji?
– Została zakończona budowa odcinka ulicy Sikorskiego od Gryczanej do Granicznej gdzie gmina wykonała nową nawierzchnie, odwodnienie i chodniki. W zakresie poprawy przejezdności dróg utwardzono warstwą techniczną asfaltu ulice: Ossowską, Żółkiewskiego. Głowackiego, Brzozową oraz Błotną – Sosnową. W przygotowaniu do realizacji jest ulica Przeskok.
Trwają prace końcowe II etapu modernizacji ulicy Warszawskiej i przywrócenia jej do stanu świetności. Po wybudowaniu nowych kolektorów deszczowych i ściekowych zrobiliśmy nowe chodniki i nawierzchnię.
Należy tu podkreślić bardzo dobrą współpracę z ZEC, który w Warszawskiej I i II wybudował sieć ciepłowniczą i podłączenia nowych obiektów do ciepła miejskiego. W dalszym ciągu trwają prace modernizacji sieci ciepłowniczej Moniuszki – Sienkiewicza – Sikorskiego. To przykład dobrej koordynacji inwestycji ZEC
z planami inwestycji miejskich.
– Jak układa się współpraca z samorządami innych szczebli?
– W ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim wybudowany został chodnik przy ulicy Niepodległości od ulicy Kościelnej do ulicy 1 Maja. Inwestycja ta była kończona ze względu na poprawę bezpieczeństwa.
– A ulice gminne?
– Wykonaliśmy chodnik przy ulicy Kościelnej na odcinku od Daszyńskiego do Sikorskiego, przy ulicy Partyzantów z parkingami od Sikorskiego do Legionów; Konopnickiej od wiosennej do Kopernika; Mickiewicza od Miłej do 1 Maja. W ramach współpracy ze starostą gmina sfinansowała zakup kostki na chodniki przy ulicy Fieldorfa. Wykonany został wjazd do osiedla przy ul. Wileńskiej 64. Podobny wjazd planowany jest do realizacji jeszcze w tym roku przy ulicy Mariańskiej.
– W tym roku miały zostać zakończone prace na Placu 3 Maja w Wołominie. Nic tam się jednak nie dzieje.
– Zmodernizowana została infrastruktura podziemna, wybudowano nowe nawierzchnie i chodniki oraz parkingi wokół Placu 3-go Maja. W tej chwili trwają prace końcowe nad projektem technicznym samego Placu. Prace miały być prowadzone zgodnie z rozstrzygniętym w ubiegłym roku konkursem na zagospodarowanie Placu. Jednak ze względu na decyzję Rady Miasta musiały zostać rozszerzone o opracowanie dotyczące lokalizacji pomnika Ojca Świętego.
Rozmawiała Teresa Urbanowska