Kogo będą szukać pracodawcy, gdy Ty skończysz studia?

Wśród branż, które w najbliższej przyszłości oferować będą największe możliwości zatrudnienia, wielu ekspertów wskazuje m.in. centra usług wspólnych, rachunkowość, marketing, sprzedaż, HR i energetykę. Co więcej, w cenie jest znajomość dodatkowego, poza angielskim, języka obcego.

Często przez kilka lat trwania studiów wyższych, rynek zmienia się tak bardzo, że pracodawcy poszukują w danych branżach zupełnie innych kompetencji, niż jeszcze kilka lat wcześniej. Niektóre sektory gospodarki rozwijają się tak dynamicznie, że tworzą zapotrzebowanie na zupełnie nowych specjalistów. Dlatego zadając sobie pytanie co studiować warto wybrać uczelnię, która tworząc program nauczania, bierze pod uwagę najnowsze trendy rynku.

– Oferta edukacyjna uczelni wyższych powinna być stale dostosowywana do zmieniających się realiów rynku pracy tak, by absolwenci byli właśnie osobami o tych najbardziej poszukiwanych kompetencjach. Dotyczy to zarówno nowo otwieranych kierunków, jak i tych istniejących, których program powinien być stale wzbogacany o najnowsze trendy w branży. Trafne diagnozowanie koniecznych zmian w ofercie nauczania możliwe jest tylko wtedy, gdy uczelnia pozostaje w bliskiej komunikacji ze środowiskiem biznesowym, a branżowi praktycy podpowiadają, w którym kierunku ewoluuje rynek. Uczelniane biura karier, również powinny analizować sytuację rynkową i angażować się we wspieranie studentów w podejmowaniu trafnych decyzji związanych z rozwojem kariery. Dla nas bardzo ważne są debaty, organizowane dla studentów i absolwentów, na które zapraszamy menedżerów z różnych branż. Studenci, którzy uczestniczą w debatach, poznają specyfikę danej branży – podkreśla Agata Zarzycka z Działu Praktyk i Karier Uczelni Łazarskiego.

Sytuacja na rynku nie powinna martwić osób, które zdecydowały się na studia związane m.in. ze sprzedażą, finansami, e-marketingiem czy energetyką. Dobrym przykładem nowoczesnego podejścia do kształtowania programu na potrzeby rynku pracy jest Zarządzanie sprzedażą ? kierunek dostępny na Uczelni Łazarskiego. Wykładowcy-praktycy wprowadzają studentów w świat sprzedaży i obsługi klienta. Bazują na warsztatach problemowych i symulacjach decyzyjnych. Ekonomia energetyki to program prowadzony przez specjalistów i praktyków z sektora energetycznego i gazowego, którzy prezentują rolę energii w zapewnianiu stabilności wewnętrznej państwa, a także w działaniu wybranych gałęzi gospodarki, zarówno w ujęciu mikro, jak i makro ekonomicznym.

Duże szanse na zdobycie ciekawej pracy mają również osoby, które poświęcą czas na naukę języków obcych.

– Dobry angielski stał się już normą na rynku pracy. Coraz częściej widzimy, że pracodawcy oczekują znajomości również dodatkowego języka obcego. Co więcej, im bardziej niszowego ? tym lepiej. Na uwagę zasługują na pewno nie tylko języki europejskie, ale także bardziej egzotyczne, jak choćby chiński, turecki czy arabski ? doradza Agnieszka Sycińska, dyrektor Studium Języków Obcych Uczelni Łazarskiego.

Niezależnie od wybranego kierunku, zawsze w cenie jest wsparcie profesjonalistów, którzy pomagają studentom w poruszaniu się po rynku pracy, skonstruowaniu dobrego CV, przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, czy zdobyciu pierwszego stażu. Taką rolę doradcy zawodowego odgrywają na uczelniach działy praktyk i karier, które nie tylko podpowiadają jak dobrze się zaprezentować przed pracodawcą, ale także jak wykorzystać indywidualne predyspozycje zawodowe, by uzyskać satysfakcję z wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.