Zespół przewlekłego zmęczenia – CFS (chronic fatigue syndrom) jest chorobą, której podstawowym objawem jest stałe lub nawracające zmęczenie, nieustępujące po odpoczynku. Choroba ta jest rozpoznawana od początku lat osiemdziesiątych, jednakże do tej pory jej przyczyny nie są znane.
U osób dotkniętych CFS, poza silnym, długotrwałym zmęczeniem często uniemożliwiającym jakikolwiek wysiłek fizyczny i umysłowy, może występować szereg innych objawów takich jak : bóle głowy, gardła, zaburzenia snu i koncentracji, bóle mięśni i stawów, podwyższona temperatura ciała.
Ze względu na zróżnicowane i często niejednoznaczne objawy rozpoznanie CFS jest bardzo trudne, wymaga szeregu badań i szczegółowego rozpoznania medycznego.
CFS występuje u obu płci, we wszystkich kategoriach wiekowych, najczęściej rozwija się jednak u kobiet w wieku 20-50 lat. W USA w 2006 r. rozpoznano tę chorobę u ponad miliona pacjentów, dwukrotnie więcej niż w roku 2005.
W ostatnich latach głównie w Stanach Zjednoczonych, prowadzone są intensywne badania, których celem jest poznanie przyczyn tej choroby, a tym samym umożliwienie określenia metod skutecznego leczenia. Za najbardziej prawdopodobne przyczyny CFS uznaje się obecnie infekcje wirusowe, zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego i hormonalnego, nieprawidłowości neurologiczne.
Jako że przyczyny choroby nie są znane, leczenie, szczególnie farmakologiczne, ma charakter objawowy.
Istotne złagodzenia objawów i przyspieszenie procesu leczenia może nastąpić dzięki oddziaływaniu na psychikę pacjenta np. poprzez udział w grupach wsparcia, stosowanie technik kontroli stresu.
Badania kliniczne wykazały, iż u pacjentów, u których rozpoznano CFS, występują znaczne niedobory wielu witamin, minerałów i innych składników odżywczych, w różnej skali i proporcjach u różnych osób.
Osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia powinny zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków, jedzenia typu fast food, alkoholu, jeść regularne, urozmaicone posiłki, wzbogacić swoją dietę o większą ilość warzyw i ryb, produkty bogate w magnez. Szczegółowe zalecenia dietetyczne są formułowane w oparciu o objawy występujące u danego chorego. Ze względu na różnorodność symptomów, szczególnie ważna jest indywidualnie dobrana dieta, która może w znacznym stopniu złagodzić dolegliwości, ułatwić i przyspieszyć proces leczenia.
Więcej informacji nt. wpływu odżywiania na poprawę zdrowia i samopoczucia oraz indywidualne porady dietetyczne, można znaleźć na stronie www.e-diety.pl. .Autorka jest ekspertem ds. żywności Absolwentka Wydziału Technologii Żywności SGGW w Warszawie Doradztwo Dietetyczne on-line http://www.e-diety.pl e-mail: e-diety@e-diety.pl Tel. 503 13 77 19
mgr inż. Anna Karabon
O jezuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!
Bardzo „fajny” artykuł, prosty, nie długi, jasny i przejrzysty, a jednocześnie zawiera wszystkie najważniejsze informacje. Polecam :)