Informacja o likwidacji na terenie powiatu wołomińskiego dwóch jednostek policji zaniepokoiła samorządowców z Jadowa i Zielonki. Zaniepokoiła również radnych powiatowych z Klubu Wspólnoty Samorządowej, na których wniosek, na czwartek 22 maja, zwołano sesję nadzwyczajną poświęconą likwidacji komisariatów w Zielonce i Jadowie.
Samorządowcy domagają się wyjaśnień w tej sprawie od komendanta Powiatowego Policji w Wołominie jak również od Komendanta Wojewódzkiego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że decyzją radnych Zielonki w ubiegłym roku w w tym mieście zlikwidowana została Straż Miejska. Z kolei Gmina Jadów to gmina na terenie której znajdują się liczne domki letniskowe do których od wiosny do jesieni licznie przyjeżdżają sezonowi mieszkańcy z czym wiążą się również dodatkowe problemy.
Informacja o likwidacji jednostki wywołała na początku niedowierzanie, a potem oburzenie wśród władz miasta i mieszkańców. Przez kilka dni trudno było ustalić jaki ma być zakres tych zmian, ani czy faktycznie decyzja już zapadła. Dopiero w poniedziałek 19 maja najpierw w starostwie powiatowym, a później w Urzędzie Miasta w Zielonce odbyły się spotkania kierownictwa komendy z samorządowcami, podczas których potwierdzono zaproponowanie takich zmian.
W trakcie spotkań komendant Powiatowy Policji mł. insp. Dariusz Krząstek potwierdził, że do Komendy Stołecznej złożył do zaopiniowania propozycję restrukturyzacji policji w powiecie, polegającą m.in. na ograniczeniu lub likwidacji komisariatów w Zielonce i Jadowie.
Propozycja zawierała dwa rozwiązania alternatywne: likwidację komisariatów (w budynku policji pozostaliby dzielnicowi i służby patrolowe) lub ograniczenie ich działania (zlikwidowanie etatów dyżurnych, zastępcy komendanta).
Komendant Powiatowy podczas posiedzenia Komisji ds. bezpieczeństwa Rady Miasta Zielonka, w obecności mieszkańców, przekonywał, że chodzi o zmniejszenie najwyżej kilku etatów i o zwiększenie ilości służby patrolowej w skali powiatu, wyjaśniał, że planując zmiany musi patrzeć na potrzeby całego powiatu. Podczas obrad pojawił się temat Ząbek, gdzie brakuje policjantów, i prawdopodobnym skutkiem zmian byłoby włączenie Zielonki do komisariatu w Ząbkach.
Komendantowi nie udało się jednak przekonać do swoich racji zebranych. – Omówiliśmy już dokładnie sytuację na spotkaniu w starostwie i jeszcze raz to powtórzę: Ze strony samorządu Zielonki, ani też ze strony społeczności naszego miasta, nie ma zgody na likwidację komisariatu Policji w Zielonce. Współpraca z naszą policją jest wzorcowa i domagamy się utrzymania pełnego zakresu działania komisariatu. Społeczeństwo zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, którą złożymy na ręce Komendanta Stołecznego – podsumował burmistrz Grzegorz Dudzik.
Policja w Zielonce ma jedne z najlepszych wyników pracy w powiecie, przez co miasto postrzegane jest jako dość bezpieczne. Spoglądając jednak na liczbę przestępstw, choćby z ubiegłego roku, których było 325, widać że pracy policjantom nie brakuje. Od zeszłego roku, po likwidacji straży miejskiej w Zielonce, miasto finansuje patrole ponadnormatywne. Środki którymi wspomagana jest policja są jednymi z największych w powiecie, chociaż są przecież miasta znacznie większe. Na ten rok przeznaczono w budżecie Zielonki 200 tys. zł, z czego kilkadziesiąt tysięcy na zakup nowego radiowozu.
Zielonka o swoją Policję dba zresztą od lat. Część kosztów budowy obecnego komisariatu pokryło miasto, wcześniej kupiło na jej potrzeby działkę. Dokładało środki do zakupu radiowozów. Policjanci w Zielonce otrzymują nagrody, a przed dwoma laty zmodernizowano miejski monitoring, który ma wspomagać policję.
W całym tym temacie, najważniejszy jest jednak aspekt bezpieczeństwa. – Jakiekolwiek redukcje w zielonkowskiej policji przyczynią się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, dlatego stanowczo sprzeciwiamy się planom ograniczenia działań komisariatu – dodaje burmistrz Dudzik.
Podobne stanowisko prezentują władze Jadowa.
? Zamiar likwidacji naszego komisariatu uważam za absurdalny i bezpodstawny. To pomysł, którego skutkiem może być pogorszenie stanu bezpieczeństwa w Gminie Jadów i Strachówka. Należy zwrócić uwagę, że Komisariat Policji w Jadowie obsługuje dwie Gminy ? Jadów i Strachówkę. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania kilkunastotysięcznego obszaru dwóch gmin, obszaru bardzo rozległego, bez miejscowego komisariatu Policji ? mówi Dariusz Kokoszka, wójt Jadowa.
? Ponadto zwracam uwagę, iż w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym liczba osób przebywających w tych gminach co najmniej się podwaja, gdyż zaludniają się liczne obszary rekreacyjne ? dodaje.
Podobnie jak Zielonka, równie samorządy Jadowa i Strachówki, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, od lat znacznymi środkami z budżetów gmin wspierały miejscową jednostkę policji, współfinansując choćby budowę budynku dzisiejszego komisariatu, fundując nagrody dla policjantów pracujących w Jadowie, wspierając zakup sprzętu: w tym samochodów. Współpraca z Policją była zawsze na wysokim i dobrym poziomie.
? Funkcjonowanie komisariatu Policji w Jadowie traktujemy jako absolutne minimum gwarantujące bezpieczeństwo mieszkańcom. Uważam, że Gminy mogą stanąć wobec bardzo poważnej sytuacji kryzysowej, spowodowanej tak absurdalną ewentualną decyzją o likwidacji Posterunku Policji ? podkreśla wójt Jadowa Dariusz Kokoszka.
Teresa Urbanowska