Mój adwokat wypowiedział mi pełnomocnictwo w sprawie o ustanowienie służebności, powiedział że będzie działał w mojej sprawie tylko przez dwa tygodnie. Skąd ten termin i od kiedy się liczy. Skąd sąd dowie się, że nie reprezentuje mnie adwokat.
Przepis Art. 94. § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż ?Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników – z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.? Zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 24 lutego 2006 r. II CK 425/05 ?Sąd nie jest związany wypowiedzeniem pełnomocnictwa przez mocodawcę od chwili jego odwołania, a dopiero od momentu, w którym zawiadomienie o tym zostanie doręczone do rozpatrującego sprawę sądu?
Natomiast zgodnie z § 2 powyższego przepisu ?Adwokat lub radca prawny, który wypowiedział pełnomocnictwo, obowiązany jest działać za stronę jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że mocodawca zwolni go od tego obowiązku. Każdy inny pełnomocnik powinien, mimo wypowiedzenia, działać za mocodawcę przez ten sam czas, jeżeli jest to konieczne do uchronienia mocodawcy od niekorzystnych skutków prawnych.? Termin dwutygodniowy jest liczony od daty zwolnienia od obowiązku zastępowania strony, natomiast w świetle powyższych przepisów data wniosku pełnomocnika o zwolnienie pozostaje bez znaczenia dla oceny czasu trwania obowiązku zastępowania strony. Ustanowienie obowiązku działania pełnomocnika jeszcze przez dwa tygodnie od momentu wypowiedzenia pełnomocnictwa ma na celu zabezpieczenie interesów strony w toczącym się postępowaniu cywilnym. Przepisy nie określają formy, w jakiej pełnomocnictwo ma być wypowiedziane, przez co należy rozumieć, że zarówno mocodawca, jak i pełnomocnik procesowy mogą wypowiedzieć pełnomocnictwo w dowolnej formie, tj. pisemnie lub ustnie do protokołu rozprawy. Co istotne z chwilą wygaśnięcia pełnomocnictwa procesowego wygasają również dalsze pełnomocnictwa substytucje. Pełnomocnik, któremu wypowiedziano pełnomocnictwo, nie tylko może, ale wręcz powinien, w szczególności gdy pełnomocnikiem jest adwokat lub radca prawny, zawiadomić o tym sąd (por. post. SN z 29.1.1968 r., I CZ 124/67, OSN 1968, Nr 10, poz. 170; W. Siedlecki, Przegląd orzecznictwa, PiP 1969, Nr 8-9, s. 399; E. Wengerek, J. Sobkowski, Przegląd orzecznictwa, NP 1970, Nr 5, s. 708).Ta sama procedura dotyczy strony, dla której ustanowiono adwokata z urzędu.