Ściany fundamentowe w domu jednorodzinnym

W poprzednim artykule opisałem szczegółowo fundament domu jednorodzinnego. Treścią tego artykułu jest informacja jak wybudować ściany fundamentowe.

Dobry fundament to podstawa ? wiele razy pewnie spotkaliśmy się wszyscy z taką tezą. Czy jednak każda z osób, która przystępuje do budowy nowego obiektu o tym pamięta?

Mam nadzieję, że tak. Mając już solidny fundament powinniśmy pamiętać o kolejnej ważnej sprawie jaką jest izolacja. W pierwszym rzędzie wykonujemy izolację poziomą, którą kładziemy na ławach fundamentowych. Może stanowić ją papa termozgrzewalna lub folia izolacyjna o szerokości 50-60 cm położona tak, by izolacja pionowa połączyła się z poziomą.

Po tych czynnościach – mając odpowiednie zabezpieczenie chroniące przed wilgocią przystępujemy do wykonania ścian fundamentów.

W naszej firmie, ściany fundamentu budujemy zwykle z bloczków betonowych, co pozwala na znaczne przyśpieszenie procesu budowy oraz na oszczędności kosztowe po stronie materiałowej i po stronie robocizny (w porównaniu do ścian lanych).

Proces budowy ścian monolitycznych wymaga bowiem wcześniejszego przygotowania mocnych szalunków wykonanych przez robotników o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Szalunki profesjonalne można również wypożyczyć, ale trzeba pamiętać, że koszty wypożyczenia są znaczące.

Dobrze wykonane ściany fundamentowe, to również dobra izolacja zewnętrzna. Wszystkie ściany izolujemy od wody płynnymi środkami, nakładając je pacą lub malując ścianę obustronnie.

Ściany zewnętrzne izolujemy również termicznie od zewnątrz budynku, do czego używamy styropianu fundamentowego o dużej gęstości, przyklejając go do ścian klejem do styropianu. Grubość izolacji termicznej wynosi od 10 do 18 cm. Styropian od strony zewnętrznej należy odizolować tzw. folią kubełkową od gruntu.

Tak zabezpieczone ściany obsypujemy drobnoziarnistym żółtym piaskiem o właściwościach lepkich, co pozwala na dobre zagęszczenie go zagęszczarką ? warstwami do poziomu posadzki wstępne.

Teraz można przystąpić do prac hydraulicznych, czyli do rozłożenia kanalizacji poziomej oraz doprowadzenia do naszego budynku niezbędnych nawiewów. Następnie zagęszczamy piasek ponownie w miejscach prac kanalizacyjnych.

Na zagęszczonych warstwach piasku układamy/wylewamy posadzkę wstępną, która zabezpiecza wbudowaną kanalizację i stanowi podstawę do dalszych prac budowlanych. Jeśli dobrze wykonamy wszystkie czynności, możemy mieć pewność, że nasz budynek będzie miał solidną podstawę i posłuży nie tylko nam ale też kolejnemu pokoleniu.

www.stropbud.pl

mgr inż. Paweł Oleksiak