Każdy, kto chce kupić lub sprzedać nieruchomość staje przed dylematem czy skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Podstawowym dylematem są koszty takich usług. Oczywiście przeprowadzając transakcję na własną rękę, zaoszczędzimy kilka złotych. Ale czy na pewno rezygnacja z profesjonalisty nam się opłaci?
Osoby kupujące mają najwięcej do stracenia. Nie sprawdzona transakcja może oznaczać nie tylko utratę pieniędzy, ale również nieruchomości, którą zamierzaliśmy nabyć. Podstawowym argumentem korzystania z usług pośrednika jest gwarancja bezpieczeństwa transakcji. Pośrednik, to osoba, która swoją wiedzą i doświadczeniem ma gwarantować, że nie kupujemy kota w worku. Dodatkowo posiada on ubezpieczenie, z którego możemy skorzystać, jeżeli jednak okaże się, że z naszą nieruchomością jest coś nie tak i w związku z tym poniesiemy jakąś stratę. Dobry pośrednik ponadto wyselekcjonuje dla nas właściwą nieruchomość, pomoże w szybkim wyborze, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów. Doradzi także, na kupnie której nieruchomości możemy zyskać, a na której stracić, kupno nieruchomości, to przecież inwestycja naszych pieniędzy na lata. Niewątpliwą korzyścią dla kupującego jest również to, że możemy powierzyć pośrednikowi takie zadania, jak: negocjowanie warunków umowy i ostatecznej ceny (niektóre osoby kupujące nie lubią lub nie umieją tego robić), doradzenie odpowiednich zapisów w umowie przedwstępnej, sporządzenie protokołu przekazania nieruchomości. Pułapek jest bardzo wiele. Nie kupujemy nieruchomości codziennie, więc nie zawsze będziemy umieli rozpoznać czyhające na nas niebezpieczeństwo. Faktem jest również to, że kupując nieruchomość z pomocą agenta nieruchomości, sfinalizujemy transakcję znacznie szybciej. Mamy również duże szanse na obniżenie wynagrodzenia, które pobiera pośrednik. W tej chwili, szczególnie mniejsze agencje, skłonne są sporo obniżyć swoją prowizję, tylko po to, aby pozyskać klienta.
Sprzedający lub wynajmujący nieruchomość, korzystając z pomocy profesjonalisty, znacznie zwiększa szansę na sfinalizowanie transakcji. Agent pilotuje cały proces zmierzający do zawarcia umowy sprzedaży/wynajmu. Na początku przygotowuje dokumentację nieruchomości, robi profesjonalną sesję zdjęciową oraz opis oferty. Następnie prezentuje nieruchomość w mediach, kojarzy strony, umawia spotkania. Osoba z doświadczeniem dużo lepiej zaprezentuje nieruchomość, przedstawi jej atuty, zwracając uwagę na te elementy, które są ważne dla potencjalnego klienta. Dzięki temu klienci mogą poświęcić swój czas na pracę lub realizowanie codziennych obowiązków. Decydując się na usługi pośrednictwa, rozpoczynając z nim współpracę podpisujemy umowę pośrednictwa. Dzięki temu, klienci zyskują wiedzę m.in. na temat tego, kto przyszedł oglądać nieruchomość, unikając niebezpieczeństwa jakie wiąże się z wizytami zupełnie anonimowych potencjalnych klientów, z którymi można się zetknąć działając na własną rękę. Każdy pośrednik w obrocie nieruchomościami musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Osoba sprzedająca dodatkowo zyskuje fachowe doradztwo. Agent zrobi rozpoznanie lokalnego rynku nieruchomości, pozwoli ustalić cenę na takim poziomie, aby szybko sfinalizować transakcję.
Twierdzenie, że sprzedanie lub kupno nieruchomości bezpośrednio jest tańsze, często może okazać się mylne. Pamiętajmy jednak, żeby dobierać doradców sprawdzonych, z dużym doświadczeniem, ogłaszających swoje oferty w wielu mediach. Nie zawsze też duża agencja daje gwarancję rzetelnej obsługi. Mniejsze firmy, potrafią nie raz dużo lepiej zaopiekować się klientem.