Gdy bolą cię plecy a kręgosłup mówi STOP

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę pełni w naszym życiu. Rozumiemy, że utrzymuje nasze ciało w sprawności, jednak tak naprawdę poświęcamy mu uwagę dopiero wtedy gdy zaczyna boleć. Ludzki kręgosłup, chociaż jest rusztowaniem niemal doskonałym, stale nadwyrężany i przeciążany w końcu mówi dość.

Czasem dolegliwości ustępują samoistnie, po odpoczynku, delikatnym masażu lub aktywności fizycznej np. pływaniu. Jeśli jednak ból związany jest ze zmianami zwyrodnieniowymi krążka międzykręgowego pokonanie problemu wymaga doraźnych działań i wsparcia specjalisty. O pozytywnym wyniku leczenia decyduje prawidłowo opracowana terapia oraz konsekwentna realizacja programu leczenia przez pacjenta. Wychodzę z założenia, że pacjent, aby w pełni realizował program usprawniania, musi zrozumieć przyczynę swojej choroby. Stąd też wzięła się potrzeba napisania tego artykułu.

Lekarze oceniają, iż na różne dolegliwości związane z kręgosłupem przynajmniej raz w życiu uskarża się około 90% ludzi. W większości przypadków nie są one związane z urazem, lecz są wynikiem braku zachowania prawidłowej postawy ciała, nieodpowiedniej diety i stresu. Ból może mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej związany jest z uszkodzeniem krążków międzykręgowych zwanych dyskami. To dzięki nim możemy zginać się do przodu, na boki i prostować się.

Niestety, jeśli przeciążamy nasz kręgosłup, a robimy to codziennie podczas chodzenia, nieprawidłowego siedzenia czy nawet spania z podkurczonymi nogami, możemy doprowadzić do uszkodzenia dysków i powstania przepukliny jądra miażdżystego. Dochodzi do niej w wyniku pęknięcia pierścienia włóknistego i wydostania się miękkiego materiału poza przestrzeń, w której w prawidłowych warunkach się znajduje. Prawdziwą przepuklinę jądra miażdżystego obserwuje się najczęściej u młodych osób dorosłych oraz dorosłych w średnim wieku. Z racji, że krążek międzykręgowy wraz z wiekiem traci wodę i swoją elastyczność, osoby starsze są mniej narażone na powstanie przepukliny.

Nie tylko ciężka praca może spowodować te dolegliwości. Na bóle kręgosłupa uskarżają się równie często urzędnicy, pracownicy biurowi i nauczyciele. Nieprawidłowa postawa ciała i brak napięcia mięśniowego w pozycji, w której niektórzy z nas spędzają nawet jedną trzecią swojego życia, to główne przyczyny prowadzące do zmian w kręgosłupie. Wyobraźmy sobie, że ciśnienie wewnątrz dysku zmienia się w zależności od pozycji ciała i do największego wzrostu dochodzi przy niedbałej pozycji siedzącej ze skłonem w przód, co możemy porównać do obciążenia odcinka lędźwiowego ciężarem nawet 300-tu kilogramów!

Wielu pacjentów, cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa lędźwiowego, doskonale wie, że serie zastrzyków przeciwbólowych pomagają jedynie na początku. Problem tego zjawiska tkwi w przyczynie bólu, a jest nią uszkodzenie mechaniczne dysku na tle przeciążenia. Najskuteczniejszą zatem metodą leczenia jest terapia oparta na mechanice. Mimo, iż stosuje się sformułowania ?zapalenie korzonków?, ?zapalenie nerwu kulszowego?, choroba niewiele ma wspólnego z prawdziwym zapaleniem, co potwierdza ustąpienie bólu po mechanicznym odciążeniu uszkodzonego dysku np. w trakcie prawidłowo prowadzonego zabiegu terapeutycznego. Żadne substancje chemiczne, w tym leki, nie spowodują odciążenia kręgosłupa. Następnie należy wdrożyć indywidualnie dopasowaną do pacjenta terapię manualną i kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń, wykonywanych wielokrotnie w ciągu dnia, stwarzamy warunki do gojenia się uszkodzonego dysku. Wcześnie wprowadzona terapia sprawia, że zespół bólowy trwa stosunkowo krótko i może już się nie powtórzyć.

 

mgr Tomasz Wiącek

fizjoterapeuta w gabinecie

FizjoActive

Rehabilitacja Narządu Ruchu

tel. 602 634 381