Z końcem ubiegłego roku (28 grudnia) w obecności przedstawicieli Rady Miejskiej, pracowników urzędu oraz mediów Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina wręczył Marzenie Kubacz, kontrakt na pracę na stanowisku dyrektora jednostki na kolejne siedem lat.
Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich działa od 1992 roku jego misją jest zachowanie i przekazanie następnym pokoleniom dziedzictwa przeszłości, jakim jest ?Dom nad Łąkami? w Wołominie ? symbol naszej Małej Ojczyzny ? z jego bogatą historią i dorobkiem oraz niepowtarzalną atmosferą, przenikniętą duchem ?czasu minionego?. ? W realizacji misji przyświecają nam słowa Patronki Muzeum: ?Gdy wymawiam to słowo Ojczyzna ? to widzę je nie tylko w różnych kategoriach, ale i w różnych rozmiarach. Naprzód jest to naturalnie rozległe i mocne państwo, różnorako piękny kraj – Polska. Ale wszyscy mamy jeszcze inne małe Ojczyzny, z których wywodzimy swój ród, które są dla nas czymś najbliższym, czymś najbardziej swoim. Może to być dzielnica, województwo lub starostwo.
Może być nawet mały domek na górze z kawałkiem lasu i zdziczałym ogrodem?. ? Cel misyjny realizujemy przez upowszechnianie wiedzy o twórczości i działalności naszych Patronów, kultywowanie pamięci o nich i ochronę spuścizny, która po nich pozostała, a także przez podtrzymywanie i pielęgnowanie tradycji salonu literackiego na Górkach Wołomińskich ? wyjaśnia dyrektor Kubacz.
Celem strategicznym Muzeum są zbiory i oferta kulturalna ? Muzeum jest dostępne dla turystów i mieszkańców Wołomina.
Wreszcie ? Muzeum realizuje również swoje cele operacyjne takie choćby jak: Wypracowanie polityki gromadzenia zbiorów (pozyskiwanie pamiątek związanych z osobą Zofii Nałkowskiej, życiem i dorobkiem naukowym Wacława Nałkowskiego, dobór księgozbioru zgodny z profilem działalności Muzeum, prowadzony jest pod kątem wykorzystania do badań naukowych oraz gromadzenia dokumentów tematycznie związanych z historią miasta).
Zajmuje się digitalizacją zbiorów i udostępnieniem ich w sieci jak też konserwacją posiadanych zbiorów.
W planach na najbliższą przyszłość jest zintensyfikowanie pracy naukowo-badawczej i działalności wydawniczej (artykuły, przewodnik po wystawie stałej, katalogi wystaw czasowych, wydawnictwa o charakterze pamiątkarskim ? pocztówki prezentujące Muzeum, wybrane muzealia), opracowanie długookresowej koncepcji działalności kulturalnej Muzeum. ? Ważna jest dla nas kontynuacja działalności kulturalnej prowadzonej obecnie. Warto przypomnieć, że na stałe w kalendarzu imprez Muzeum zagościły ?Prezentacje Uczestników Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina?. Najbliższe odbędą się ? w 2015 i w 2020 roku, ?Salon Zofii Nałkowskiej? czyli spotkania literackie i teatralne, ?Noc Muzeów? czy wreszcie ?Europejskie Dni Dziedzictwa?, których organizatorami jesteśmy od kilku lat ? opowiada nasza rozmówczyni.
Pani dyrektor chciałaby również w najbliższym czasie zaproponować nową, ciekawszą od obecnej ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz zaktywizować w tym zakresie środowiska nauczycieli.
Muzeum stawia sobie również za cel opracowanie nowej koncepcji działań promocyjnych, wypracowanie sposobów nowych kontaktów z mediami, zwłaszcza z mediami lokalnymi (notatki prasowe, konferencje prasowe, materiały promocyjne.
Nie bez znaczenia na realizację tych szczytnych celów jest pozyskiwanie środków na realizację projektów kulturalnych ze źródeł zewnętrznych, pozyskanie nowych sponsorów, wobec upadku sponsora głównego oraz zwiększenie przychodów własnych Muzeum (ze sprzedaży biletów wstępu) poprzez zwiększenie frekwencji odwiedzających placówkę.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że Muzeum kształtuje ? poprzez swoje działania ? pozytywny wizerunek Wołomina. Uczestniczy czynnie w promocji miasta angażując się między innymi w realizację projektów wydawniczych, organizację wystaw czasowych (dzięki posiadanym bogatym zbiorom archiwalnym) poświęconych historii miasta i regionu. Prezentuje przy tym wysoki poziom oferty kulturalnej, wystawienniczej i wydawniczej skierowanej do mieszkańców Wołomina i turystów, prowadzi działania edukacyjne oraz współpracuje z różnymi grupami społeczności lokalnej.
Do zadań dyrektor placówki należy również opracowanie planu inwestycyjnego, uwzględniającego rewitalizację budynku Muzeum takich choćby jak remont schodów, wymiana rynien, wymiana drzwi wejściowych, budowa kanalizacji czy zadbanie o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dyrektor zapewnia i dba o bezpieczeństwo Muzeum poprzez wyposażenie pomieszczeń w system sygnalizacji pożarowej ale musi też pamiętać o takich sprawach jak impregnacja drewnianych elementów budynku, współpracując przy tym z samorządem gminnym przy projektowaniu i realizacji rewitalizacji ogrodu przy Muzeum, w szczególności jego historycznej części z tarasami Wacława Nałkowskiego.
W ocenie społecznej z tych zadań dyrektor Marzena Kubacz od lat wywiązuje się znakomicie. Redakcja ?Życia? gratuluje Pani Dyrektor otrzymania ponownej nominacji i cieszy się, że jej praca znalazła uznanie również w oczach obecnych władz miasta.
Teresa Urbanowska