? O budżecie partycypacyjnym pojawia się aktualnie wiele informacji. Pada wiele zachęt do głosowania ? zatem wraz z przyjaciółmi (dziękuję im w tym miejscu za wielogodzinne dyskusje nad potrzebami miasta) w ostatnim czasie zaprezentowaliśmy mieszkańcom Marek również nasze pomysły i ciche marzenia o zmianie miasta na ?lepsze? ? mówi Marcin Piotrowski, przewodniczący Rady rady w Markach.
Kierowaliśmy się podobnymi przesłankami, które towarzyszyły nam również wtedy, gdy rodził się w nas pomysł reaktywacji Mareckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Niespełna rok mija od momentu, kiedy rozpoczęła ona swoją formalną działalność. Każde spotkanie z mieszkańcami pozwala czuć puls towarzyszących nam problemów bieżącego życia. Rozmowy i działania z tymi, dla których ważna jest przyszłość miasta daje obraz, że ?to co było wczoraj sufitem, dziś staje się początkiem kolejnego piętra?. Z końcem listopada powołany został przy naszym wsparciu do życia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach, dzięki temu seniorzy będą mogli aktywniej uczestniczyć w życiu miasta.
Ale to nie koniec marzeń:
1. ?Rynek miejski ? bijące serce miasta? ? konkurs architektoniczno-urbanistyczny w zakresie przedstawienia koncepcji rynku miejskiego. Marki potrzebują miejsca, które będzie pełnić role reprezentacyjne, skonsoliduje lokalną społeczność zawierając w sobie obszary:
a) kultury ? wydzielone miejsce na spotkania młodzieży oraz uroczystości miejskie,
b) komercji miejsce na kawiarnię, sklepy i punkty usługowe lokalnych przedsiębiorców,
c) wypoczynku i rekreacji ? mini park, mini plac zabaw, fontanna wraz z ławeczkami.
Brakuje nam miejsca rozpoznawalnego, tworzącego klimat do wspólnych spotkań. Przeprowadzenie konkursu i wybór sposobu realizacji poprzez miejską spółkę komunalną zwiększy szansę na realizację tego pomysłu.
2. ?Mareckie place zabaw ? czas na najmłodszych? ? poszerzenie dostępności do miejskich placów zabaw. Zadanie polega na modernizacji i powiększeniu ilości placów zabaw przy ulicach: Wspólnej oraz ul. Głównej jak również budowie nowego przy ul. Małachowskiego.
3. ?Aktywni seniorzy? ? Cykl wykładów w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa oraz zajęcia gimnastyczne dla seniorów (osób w grupie wiekowej ? 50 +). Osoby starsze często czują się osamotnione i spychane na margines życia rodzinnego i społecznego. Program ten przyczyni się do promowania pozytywnych postaw u ludzi w podeszłym wieku. Spowoduje większą otwartość i chęć dzielenia się doświadczeniami życiowymi.
4. ?Rozbudowa przedszkola miejskiego z oddziałami żłobkowymi ? szansa dla Dzieci i Mam? ? konkurs architektoniczny w zakresie przedstawienia koncepcji rozbudowy przedszkola miejskiego nr 2 w Markach przy ul. Dużej. W ciągu ostatnich lat nasze miasto przeżywa znaczący wzrost mieszkańców tym samym potrzeby również stale rosną. Jedną z bolączek naszego miasta jest stale niewystarczającą ilość miejsc przedszkolnych w przedszkolach publicznych.
5. ?W zdrowym ciele, zdrowy duch? ? plenerowa siłownia. Korzystanie z siłowni komercyjnych jest drogie i kłopotliwe, a seniorzy nie dysponują nieograniczonymi środkami, a raczej cierpią na ich brak, podobnie młodzież i dzieci. Wysokie koszty korzystania z komercyjnych placówek sportowych stanowią barierę, której większość naszego społeczeństwa nie może pokonać. Dostępność odpowiednio wyposażonych siłowni plenerowych może wyraźnie wpłynąć na poprawę sprawności fizycznej i psychicznej całego społeczeństwa, niezależnie od wieku i statusu społecznego. Takie miejsca wpłyną pozytywnie na integrację społeczeństwa, co w dobie komputeryzacji i zamknięcia będzie niebagatelną pomocą w integracji mieszkańców, niezależnie od ich wieku oraz statusu społecznego.
Warto rywalizować w biegu ?Budżet partycypacyjny?, warto walczyć o laur zwycięstwa zarówno w dyscyplinie ?Pomysłodawcy? jak również ?Decydenci?, tym bardziej, że w tym biegu nie będzie przegranych. Zatem ? nic tylko głosować!!!