List otwarty do Mieszkańców Powiatu Wołomińskiego: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ,,SOLIDARNOŚĆ ? ? Region Mazowsze. Komisja Zakładowa nr 269 w SZPZOZ ? Wołomin, ul. Gdyńska 1/3, 05-200 Wołomin ponownie przystępuje do akcji protestacyjnej przed siedzibą WOM NFZ w Warszawie. Szanowni Mieszkańcy Powiatu Wołomińskiego! – Na petycję mieszkańców Powiatu, pracowników Szpitala Powiatowego w Wołominie, Starosty, Burmistrzów i Wójtów Gmin z obszaru Powiatu Wołomińskiego z 5 września 2013 r. w sprawie ograniczania dostępności do świadczeń zdrowotnych ? Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedział ogólnikowo i wymijająco.
Jego zdaniem pacjenci z Powiatu Wołomińskiego, ze względu na brak rejonizacji i niewielką odległość, mają łatwy dostęp do szpitali warszawskich. Limity narzucone Szpitalowi Powiatowemu w Wołominie nie ograniczają zatem dostępu do świadczeń zdrowotnych. Stanowczo nie zgadzamy się z takim argumentem. Z racji obowiązku ustawowego Szpital Powiatowy w Wołominie zmuszony jest udzielać znacznie większej liczby świadczeń zdrowotnych niż przewidziana kontraktem z NFZ. Brak zapłaty za wykonane świadczenia pogłębia zadłużenie, które osiągnęło już niebezpieczne dla funkcjonowania Szpitala rozmiary.
Pomoc udzielana przez Powiat i Gminy nie może zastąpić finansowania przez NFZ, bo po pierwsze nie jest to obowiązkiem samorządu terytorialnego, a po drugie ani Powiat ani Gminy nie dysponują aż tak znacznymi środkami.
Nie możemy stać obojętnie i przyglądać się degradacji naszego Szpitala, który traktowany jest przez NFZ jak niewiele znacząca, prowincjonalna placówka. Może i dla władz NFZ nasz Szpital znaczy niewiele, ale dla nas ? bardzo wiele. Przykro nam, że NFZ ignoruje fakt znacznego przekroczenia liczby przyjmowanych pacjentów w stosunku do zakreślonego umową limitu. NFZ odrzuca nasze starania o zmianę warunków umowy, nawet w zakresie niezbędnym dla ratowania pacjentów pozostających w bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia. Na niektórych Oddziałach z konieczności przyjmujemy już tylko pacjentów w stanie nagłym, unikając tak zwanego leczenia planowego, a i tak limity są znacznie przekroczone!
W szczególności jest tak na oddziałach internistycznych, gdzie trafia najwięcej pacjentów i gdzie pomimo daleko posuniętych ograniczeń wykonujemy aż 150 % normy kontraktowej!
Przypomnijmy jeszcze, że w I półroczu 2013 r. w zakresie udarów mózgu przekroczenie kontraktu wyniosło 63 %, a w zakresie intensywnej terapii ? 73 %. Tam gdzie jest to możliwe tworzymy kolejki pacjentów oczekujących. Dla przykładu do planowych operacji chirurgicznych obecnie zapisujemy na maj 2014, a do operacji zaćmy ? na koniec 2016 roku.
Nasuwa się pytanie: czyżby wyrażone potrzeby zdrowotne mieszkańców naszego Powiatu, zwłaszcza w zakresie procedur ratujących życie, nie były wystarczającym argumentem skłaniającym kierownictwo NFZ do poszukiwania racjonalnego kompromisu? Wciąż nie wiadomo na jakich zasadach NFZ dzieli pieniądze pomiędzy Szpitale.
Dlaczego niektórzy dostają dużo, a inni niewspółmiernie mniej w stosunku do liczby pacjentów, dla których stanowią obszar zaopatrzenia medycznego. W swoim stanowisku MOW NFZ nie podał żadnych obiektywnych kryteriów jakie stosuje. Obawiamy się, że tych kryteriów w ogóle nie ma, a w rozdziale publicznych pieniędzy panuje dowolność.
W obecnej sytuacji pozostaje nam tylko nasilenie akcji protestacyjnej. Nie zgadzamy się na przerzucanie na szpital ciężaru finansowania terapii pacjentów w stanach zagrożenia życia, którzy nie zmieścili się w limicie kontraktu wyznaczonego przez NFZ. Nie możemy pozwolić, aby możliwości lecznicze Szpitala Powiatowego w Wołominie były ograniczane przez pogarszającą się sytuację finansową, której przyczyna tkwi w braku zapłaty za procedury ratujące życie naszych pacjentów. Nie godzimy się na stosowanie przez NFZ niszczących zdrową konkurencję praktyk monopolistycznych! W obliczu rażącej niesprawiedliwości i łamania konstytucyjnych praw wzywamy do powtórnej pikiety (poprzednia odbyła się we wrześniu bieżącego roku pod siedzibą NFZ w Warszawie, przy ul. Chałubińskiego 8). Ponownie złożymy petycję do dyrekcji MOW NFZ. Nadal żądamy większego, sprawiedliwego kontraktu na lecznictwo szpitalne, stworzonego w oparciu o obiektywne i jawne kryteria rozdziału środków finansowych, z uwzględnieniem liczby leczonych pacjentów i rodzajów schorzeń. W przeciwnym razie pozostanie nam kierowanie kolejnych pozwów do sądu o zapłatę za tzw. nadwykonania, a także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta ? o stosowanie niedozwolonych praktyk monopolistycznych.
Prosimy o zrozumienie i wsparcie naszych działań. W szczególności prosimy o podpisywanie petycji, która wkrótce zostanie rozpowszechniana i zapraszamy do udziału w pikiecie, o terminie której powiadomimy osobno. Mamy nadzieję, że nasza zdecydowana postawa spowoduje dojście do porozumienia z MOW NFZ na drodze negocjacji. Dyrekcja i Pracownicy Szpitala Powiatowego w Wołominie.