Do rąk czytelnika trafia książka o stolicy Jakucji, napisana ze znawstwem tematu i wyczuciem, pobudzająca wyobraźnię i wrażliwość czytelnika. Relacje i opisy arktycznej zimy są tak realne, że wywołują wrażenie arktycznego zimna. Do czytania trzeba założyć rękawiczki!
Autor w niekonwencjonalny sposób prowadzi czytelnika, w jednej ręce trzymając za rogi ?byka zimy?, a w drugiej starą XIX-wieczną mapę Jakucka. Michał Książek w siarczystym mrozie przemieszcza się po lodowym mieście i z benedyktyńską dokładnością odnajduje stare XIX-wieczne zabytki, a niejednokrotnie tylko miejsca, w których niegdyś stały drewniane budowle. O wielu z nich wspomina w swoich relacjach pochodzący z Ziemi Tłuszczańskiej pisarz i zesłaniec, Wacław Sieroszewski. Autor ?Jakucka? sugestywnie przenosi czytelnika w czasy, w których żyli polscy zesłańcy. Opisuje obiekty, w których przebywali, przede wszystkim odnajdując ślady Sieroszewskiego.
W relacji z zimowej stolicy Jakucji umiejętnie przedstawieni są współcześni mieszkańcy, ich zwyczaje, zimowe ubiory – normalne życie organizmu miejskiego i przeciętnego mieszczanina funkcjonującego w bardzo zimnym klimacie. Autor precyzyjnie przedstawia bogate opisy słownictwa zachowane i pielęgnowane przez świadomych swych korzeni Jakutów. ?Jakuck? Michała Książka został nominowany do nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu w konkursie organizowanym przez redakcję tygodnika ?Newsweek? i znalazł się w ścisłym finale konkursu wśród sześciu pozycji wytypowanych do nagrody głównej. (…) A oto co pisze o książce Mariusz Wilk również pisarz ? ?Takich opisów zimna w literaturze polskiej jeszcze nie było. Szczerze podziwiam!?.
Andrzej Kruk