11 maja w kościele p.w. Trójcy Świętej w Kobyłce rozpocznie się I Międzynarodowy Festiwal ?Perła Baroku – koncerty mistrzów”. Będzie to wydarzenie muzyczne o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim zasięgu promocji, o wymiarze, jaki nie miał miejsca w powiecie wołomińskim od dziesięcioleci.
Festiwal będzie kulminacją obchodów Roku Jana Pawła II w Kobyłce. Finałowy Koncert Festiwalu odbędzie się w dzień urodzin Karola Wojtyły – 18 maja. Połączony będzie z odsłonięciem pięknego podświetlanego pomnika Papieża Polaka i otwarciem wystawy konkursu malarskiego dla dzieci i młodzieży, poświęconej Papieżowi.
Zamierzeniem organizatorów było, by już od pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu ?Perła Baroku” sprowadzić do Kobyłki artystów z najwyższej światowej półki. Muzyka barokowa w najlepszych światowych interpretacjach budzi już zainteresowanie nie tylko lokalnych melomanów, swój przyjazd zapowiadają także muzykolodzy i dziennikarze muzyczni z Warszawy, Łodzi i Krakowa.
Koncerty zapowiadane będą m.in. przez Ruch Muzyczny i RMF Classic, a także inne pisma ogólnopolskie, warszawskie i lokalne o łącznym nakładzie przekraczającym 200 tys. egzemplarzy. Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Kultura.
Prestiż wydarzenia tworzy światowa obsada artystyczna. Jednak dyrektor Festiwalu Anna Lisiewicz zadbała nie tylko o obsadę, ale też o najpiękniejszy i nietrudny w odbiorze repertuar. Specjalnie dla miłej atmosfery pełnego majowego relaksu zaplanowano również, by na dziedzińcu kościoła znalazł swoje miejsce catering i stoliki.
Koncerty będą mieć przerwę, by można było przy zachodzącym słońcu, pod wieżami jednego z najpiękniejszych polskich zabytków barokowych napić się kawy i porozmawiać nie tylko o muzyce, obowiązkowo jednak w dobrym nastroju.
Przyjęły zaproszenie gwiazdy międzynarodowej sceny muzycznej oraz najlepsi artyści polscy. Wystąpi m.in. Hopkinson Smith, Amerykanin, uznany przez San Francisco Chronicle za najlepszego lutnistę świata, geniusz współczesnej sceny muzycznej, którego 24 solowe płyty uzyskały łącznie zawrotną ilość czterdziestu(!) najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych. Otrzymał 12 razy wyróżnienie ?Choc de Monde de la music”, 11 razy ?10 de Repertoire”, 9 razy ?Diapason D’or”, 4 nagrody ?Telerama un evenement”, a ponad to: Grand Prix du Disque, 2000 Cannes Classical Awards prize for best 18th concerto recording, Goldberg 5stars- the best recording of 2000 (za nagranie solowych sonat i partit Bacha, które usłyszymy także podczas I Międzynarodowego Festiwalu ?Perła Baroku”).
Nazywany jest księciem współczesnych lutnistów i najbardziej poruszającym lutnistą dzisiejszych czasów. Hopkinson Smith jest absolwentem wydziału muzyki na Harvardzie i profesorem Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii.
Usłyszymy podczas Festiwalu także niemal legendarną grupę profesorów Royal College of Music w Londynie The Parley of Instruments. Członkowie zespołu to wytrawni znawcy barokowego stylu, autorzy znakomitych traktatów naukowych, od 25 lat utrzymujący się na szczycie wykonawstwa muzyki barokowej. Do dziś zespół nagrał ponad 60 płyt, z których wiele należy do ?English Orpheus” – oklaskiwanej serii wydawanej przez Hyperion, o której mówi się, że rzuciła nowe światło na rozumienie muzyki brytyjskiej i ocaliła ją od zapomnienia. Amerykański Magazyn ?Fanfare” pisał o nich: ?Wykonanie The Parley jest wszystkim, czego można sobie życzyć w muzyce”.
Podczas koncertu inauguracyjnego Marta Boberska – jeden z najlepszych polskich sopranów wykona recital najpiękniejszych arii barokowych i klasycznych przy akompaniamencie znakomitej harfistki Urszuli Nowakowskiej-Banach. W koncercie ?Włoski wieczór angielskiego mistrza” usłyszymy Christophera Marka Caudle grającego na ponad 300 – letnim violone.
Towarzyszyć mu będzie na drugiej wiolonczeli barokowej jedyna polska uczennica mistrza – Anna Lisiewicz, dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego, a także finalistka Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Tansmanna. Wspólnie oczarują nas bardzo romantycznymi – choć barokowymi – dialogami na dwie wiolonczele.
Niektórzy wiedzą a niektórzy nie, ze kościół Św. Trójcy w Kobyłce nie jest często opisywany, nie jest też wciąż dobrze znany, być może dlatego, że nie da się łatwo zaszufladkować, ale rozmachem projektu, klasą architektury, programem artystycznego wystroju i programem religijnym, przewyższa wszystkie stołeczne świątynie tego czasu.
Śmiało może być on porównywany z tak wspaniałymi dziełami polskiego baroku jak kościół św. Anny w Krakowie czy Jezuitów w Poznaniu, a nawet więcej – może on konkurować z dziełami takich krajów jak Włochy, Austria, Czechy i Niemcy, które uchodzą za centra baroku europejskiego. Kościół był projektowany przez Włocha – Guido Antonio Longhiego. Ufundowany w 1740 roku, był także budowany pod okiem głównego architekta, gdyż jak na owe czasy forma architektoniczna była wyjątkowo trudna.
Organizatorem wydarzenia jest impresariat międzynarodowy Best Art Promotion. Niezwykle czynny udział biorą w przygotowaniu Festiwalu Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce – dyrektor Andrzej Zbyszyński jako współorganizator i proboszcz parafii św. Trójcy ks. Dziekan Jan Andrzejewski. Burmistrz miasta Kobyłka Robert Roguski objął patronat honorowy nad Festiwalem.
PM