15. Polski turysta w krajach UE

Zbliżają się wakacje – okres zagranicznych wojaży. Nie zawsze przebiegają one szczęśliwie. Czasami mamy pecha i chorujemy na obczyźnie. Powstaje wówczas pytanie czy i w jakim zakresie możemy otrzymać w takim przypadku bezpłatną pomoc medyczną.

Od 1 maja 2004 roku, każdy obywatel ubezpieczony w systemie ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z państw Unii Europejskiej może korzystać z określonych świadczeń zdrowotnych w pozostałych państwach członkowskich. Prawo do opieki zdrowotnej „podróżuje” razem z nim, zgodnie z zasadami UE o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Koordynacja polega na stosowaniu wspólnych dla wszystkich państw członkowskich zasad i reguł, które określają, na jakich warunkach i w jakim zakresie przysługuje opieka zdrowotna.
Podczas wyjazdu do innego państwa w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego podlega się nadal państwu stałego zamieszkania bądź zatrudnienia.
Oznacza to prawo do tzw. świadczeń koniecznych, udzielanych w celu ratowania zdrowia i życia. Obejmują one: nieszczęśliwe wypadki, urazy, nagłe zachorowania, np. ból brzucha, wysoka gorączka, poronienie, poród przed terminem.
Zasad tych nie stosuje się w Wielkiej Brytanii i w Danii na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych.
Warunkiem skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w krajach UE jest posiadanie formularza E 111.
Należy pamiętać, że w kraju pobytu określone świadczenia udzielane są wszystkim ubezpieczonym na takich samych zasadach. W praktyce oznacza to, że jeżeli prawo państwa w którym przebywa ubezpieczony turysta, przewiduje udzielanie pomocy zdrowotnej za częściową odpłatnością, tzw. wkład własny, to ubezpieczony przybywający z innego kraju UE także zostanie nią obciążony. Turysta nieposiadający formularza E 111 otrzyma w razie konieczności pomoc medyczną, ale sam będzie musiał za nią zapłacić, tak jakby był nieubezpieczony. Świadczenia na rzecz osób nieubezpieczonych są zazwyczaj droższe od tych, które wykonuje się osobom ubezpieczonym.. O zwrot pieniędzy za świadczenia wykonane bez okazania formularza E 111 można się ubiegać po powrocie do kraju, jednak procedura tajesz skomplikowana i czasochłonna, a NFZ nie gwarantuje zwrotu wszystkich kosztów świadczenia udzielonego w innym kraju.
Formularz E 111 wydawany jest na pisemny wniosek osoby ubezpieczonej przez oddziały NFZ i ich delegatury. Wniosek można pobrać ze strony internetowej NFZ, otrzymać w siedzibie oddziału lub delegatury, bądź poprosić o jego przesłanie na adres domowy. Wypełniony wniosek można złożyć w NFZ osobiście lub przesłać listownie.
Formularz E 111 pozwala na otrzymanie pomocy medycznej w krajach UE. Jego brak oznacza konieczność zapłacenia za świadczenia z własnej kieszeni.

Ważne adresy:
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ ul. Sienkiewicza 12,
00 010 Warszawa,
tel. 525 40 61, lub 525 40 62
Adres strony internetowej
www.nfz.gov.pl/ue

Przykład praktyczny:
Jan Nowak, jego niepracująca żona i ich trójka dzieci planują wyjazd na wakacje do Francji pod koniec lipca. CO Nowak powinien zrobić przed wyjazdem, aby w razie nagłego zagrożenia zdrowia i życia on sam i członkowie jego rodziny mogli skorzystać z bezpłatnych świadczeń za granicą?
Należy wypełnić wniosek o formularz E 111 dla siebie i członków rodziny ( o sposobie uzyskania formularza wniosku pisałem powyżej).
Należy sporządzić kserokopie aktualnych DOWODÓW UBEZPIECZENIA ( np. ZUS RUMA, ZUA, ZCA, odcinek renty lub emerytury) swojego oraz członków rodziny
Powyższe dokumenty należy przekazać do Oddziału NFZ osobiście lub listownie, umieszczając na kopercie dopisek WNIOSEK.

UWAGA TRANSPORT!
Przepisy wspólnotowe nie regulują kwestii transportu chorych z jednego kraju członkowskiego do innego kraju członkowskiego Wspólnoty. Ubezpieczony turysta, który wraca do kraju w celu kontynuowania leczenia i którego stan nie pozwalana samodzielne przemieszczanie się dowolnym środkiem transportu, musi we własnym zakresie pokryć koszty transportu sanitarnego lub ubezpieczyć się od nich indywidualnie, przed wyjazdem na wakacje. 

2 przemyślenia nt. „15. Polski turysta w krajach UE

  1. Czy te porady odnosza sie rowniez do tzw turystyki zarobkowej?

Możliwość komentowania jest wyłączona.