Kto dziś wie, kto pamięta, że na terenie obecnego powiatu wołomińskiego przed laty funkcjonowała Gmina Ręczaje? Otóż taka gmina funkcjonowała w latach 1864-1954, natomiast same Ręczaje są jedną z najstarszych miejscowości w powiecie wołomińskim. Były wspominane już w 1377 roku.
Przez wieki miejscowość była w posiadaniu wielkich rodów: Ręczajskich, Radziwiłłów, Zamoyskich. Z Woli Cygowskiej pochodził historyk Joachim Lelewel i jego brat Prot ? oficer Księstwa Warszawskiego, odznaczony najwyższym francuskim odznaczeniem ? Legią Honorową. Na terenie gminy, w sierpniu 1920 roku, na polach Ossowa i Leśniakowizny została powstrzymana inwazja bolszewicka na Warszawę, co uchroniło wówczas Polskę i Europę przed komunizmem.
Paweł Kurek ? zamordowany wójt Gminy Ręczaje urodził się w 1875 roku w Ręczajach. W 1902 roku ożenił się z Anną Gawron pochodzącą ze wsi Tuł (gmina Klembów) z którą miał siedmioro dzieci. Posiadał gospodarstwo we wsi Choiny. W okresie I wojny światowej piastował funkcję wójta Gminy Ręczaje. W dniu 13 października 1917 roku, w godzinach wieczornych, Paweł Kurek powrócił do Ręczaj z wyjazdu służbowego do Radzymina. W drodze powrotnej był śledzony przez bandytów. Po wejściu do budynku gminy został napadnięty, próbowano odebrać mu klucze od kasy pancernej, w której przechowywane były pieniądze zebrane od mieszkańców gminy. Stawił opór, poczym zaczął uciekać. Zamierzał schronić się w domu, u brata Franciszka w Ręczajach. Zdesperowani bandyci zaczęli strzelać. Wójt został śmiertelnie postrzelony. Padł w pobliżu siedziby gminy, na terenie, gdzie obecnie znajduje się boisko szkolne. Wójt został pochowany na cmentarzu parafialnym w Poświętnem (kwatera B5).
Mieszkańcy gminy docenili postawę wójta. Po latach ufundowali pomnik, aby pamięć o jego bohaterskiej postawie nie została zapomniana. Po latach Jarosław Kielczyk – radny gminy Poświętne z Nowych Ręczaj postanowił przypomnieć tą, zapomnianą ostatnio, postać. Za jego sprawą mieszkańcy zmobilizowali się i odrestaurowali miejsce pamięci poświęcone wójtowi Pawłowi Kurkowi.
W minioną sobotę (15 czerwca) przy pomniku upamiętniającym tragiczną śmierć wójta Ręczaj Pawła Kurka, odbyła się uroczystość patriotyczna ?RĘCZAJE NA DRODZE DO SAMORZĄDNOŚCI ? przyczynek historyczny?. Organizacji uroczystości podjęło się Stowarzyszenie ?Wiatraki Kultury?, na czele z Leonem Palesą przy wsparciu: rodziny śp. Pawła Kurka, sołtysa Nowych Ręczaj Waldemara Kurka, prezesa OSP z Nowych Ręczaj Pawła Śliwy, mieszkańców Nowych Ręczaj, Klubu Seniora z Nowych Ręczaj, druhów OSP z Nowych Ręczaj. Odrestaurowanie pomnika było możliwe dzięki wsparciu osób i firm, należą do nich: Piotr Uściński ? starosta wołomiński, Konrad Rytel ? wicestarosta wołomiński, Władysław Matera, Stanisław Kielczyk, Jan Budek, Czesław i Irena Śliwa oraz Bernardetta Śliwa-Szczęsna z rodziną (krewni śp. wójta)., Paweł Śliwa z rodziną, Waldemar Kurek z rodziną, Krzysztof Zakrzewski (firma ,,KREST”, Wołomin ul. Ciasna 2), Zakrzewski Zygmunt, Janusz Dróżdż (Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o., Mińsk Mazowiecki, ul. Kolejowa 28), Adam Abramczyk (Oddział Robót Mostowych PBDiM Mińsk Mazowiecki), Dariusz Gorczyński, Dawid Gorczyński. Kamil Maciąg, Adam Rozbicki, Janusz Urban, Andrzej Kielczyk, Iwona Kielczyk (krewna śp. Pawła Kurka), Jarosław Zych, Robert Zych, Adam Woźniak, Krystian Dutkiewicz, Mirosław Żołędowski, Michał Żołędowski, Jarosław Jachacy, Dariusz Szczęsny, Janusz Rudziński, Robert Laskowski, Dariusz Miętus, Robert Rozbicki, Stefania Szewczyk z rodziną, Tomasz Czarnogórski, Rafał Rozpara.