W zimowe ferie w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na Osiedlu Niepodległości w Wołominie zapowiada się wielka atrakcja dla dzieciaków – wieczorne czytanie ?Harry’ego Pottera”. Jak dziś funkcjonuje biblioteka, jakie funkcje pełni i jakie odnosi sukcesy, rozmawiamy z jej kierowniczką Izabelą Bocheńską.
– Od ilu lat pracuje Pani w bibliotece i czym kierowała się Pani wybierając ten zawód?
– W bibliotece pracuję od siedmiu lat. Jest to moja pierwsza praca. Zawsze interesowałam się literaturą i regularnie korzystałam z księgozbioru biblioteki. Wybierając ten zawód, myślałam o pracy z dziećmi. Dlatego ucieszyłam się gdy Pani Dyrektor Biblioteki Elżbieta Remiszewska skierowała mnie do Oddziału dla dzieci. Dzięki temu otrzymałam szansę odnalezienia się w tym zawodzie.
– W jaki sposób zachęcać ludzi do czytania?
– Do odwiedzania biblioteki zachęcamy poprzez organizowanie ciekawych imprez dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na cykliczne spotkania z biblioteką i literaturą, np.: Wróżka oprowadza najmłodszych po bajkowych komnatach biblioteki, ?Szlakiem państw europejskich”, czy też nocne czytanie ?Eragona”, a już 8 lutego ?Harry’ego Pottera” cz. 7, na którym prócz wspólnego czytania książki czekają niespodzianki dla potteromaniaków. Ogromne zainteresowanie wzbudził recital Piotra Szczepanika połączony z wystawą starych kalendarzy, jak również wystawa ?Portrety Astrid Lindgren” z teatrzykiem ?Pippi Pończoszanka” i konkursem na najpiękniejszą Pippi. Organizowanym imprezom zawsze towarzyszy oprawa plastyczna ciesząca się dużym uznaniem przybyłych gości, wykonana przez Małgorzatę Dziękoń. Często zdarza się tak, że maluchy uczestniczące w zajęciach najpierw same zapisują się do biblioteki, a później przyprowadzają swoich rodziców. Do korzystania z biblioteki zachęcamy nowościami książkowymi, wzbogaconymi miedzy innymi dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury. Staramy się w miarę naszych możliwości finansowych zwiększać nasz księgozbiór o poszukiwane wydawnictwa bieżące. Myślę, że niemały wpływ na czytelnika ma miła atmosfera, którą zawsze staramy się stworzyć. Chcemy, by każdy wiedział, że może do nas przyjść, porozmawiać, służymy pomocą w doborze literatury.
– Organizujecie wiele imprez okazjonalnych i spotkań ze znanymi osobami. Jak duże jest zainteresowanie okolicznych mieszkańców tego typu wieczorami?
– Frekwencja zawsze jest duża. Jesteśmy przekonane, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Kiedy odwiedziła nas Wioletta Piasecka – autorka dla dzieci, czy Ewa Nowak – pisarka dla młodzieży, sale były pełne po brzegi. Dowodem za uznanie naszej pracy jest stale wzrastająca liczba nowych czytelników, jak również przyznanie naszej bibliotece drugiego miejsca w konkursach: NAJAKTYWNIEJSZA BIBLIOTEKA MAZOWSZA i NAJCIEKAWSZA INICJATYWA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO, zorganizowanych przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
– Jaką imprezę wspomina Pani najmilej?
– Trudny wybór, bowiem każda impreza jest inna. W każdą wszyscy pracownicy wkładają wiele serca i energii. Z każdej wynosimy nowe doświadczenia, każdą inaczej wspominamy. Chyba najbardziej lubię imprezy organizowane z myślą o dzieciach. W naszej bibliotece działa Teatrzyk Biblioteczka, tworzony przez najmłodszych czytelników. Cieszy mnie, gdy widzę ogrom pracy włożonej przez dzieci, i odczuwam wielką radość i satysfakcję po udanym występie i owacjach. Wiem jaką tremę przeżywają młodzi aktorzy przed każdym przedstawieniem i tym bardziej raduje mnie później uznanie widzów.
– Jakie są plany odnośnie biblioteki na ten rok?
– Chcemy, by biblioteka nie była tylko miejscem wypożyczania książek, ale również stanowiła centrum informacyjno – kulturalne. Na wizerunek biblioteki pracuje cały zespół, staramy się urozmaicić życie biblioteki. W najbliższym czasie zamierzamy kontynuować współpracę z przedszkolami i Szkołą Podstawową nr 7, poprzez cykliczne zajęcia, oraz comiesięczne prezentacje nowości książkowych. Planujemy również spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, wystawy poświęcone popularnym pisarzom, a także spotkanie ?Biblioteka pachnąca przyprawami”, myślę, że już magia tytułu mówi sama za siebie i ?zwabi” do biblioteki wielu czytelników. Działo się i dziać będzie nadal naprawdę dużo.
Rozmawiała Sylwia Kowalska