Indywidualne Konta Emerytalne stanowią część systemu emerytalnego (tzw. III filar) i są nieobowiązkową formą dodatkowego oszczędzania. IKE funkcjonują w oparciu o Ustawę z 20.04.2004 o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. z 2004 nr 116 poz.1205).
Głównym celem IKE jest podniesienie tzw. współczynnika zastąpienia.
Współczynnik zastąpienia – stosunek wartości emerytury do wartości ostatniej płacy. Szacuje się, że z I i II filaru współczynnik zastąpienia wyniesie ok. 50-60 %.
Do kogo kierujemy IKE?
Uczestnikiem może zostać osoba, która spełnia następujące warunki:
– Mieszka na terytorium Polski
– Ukończyła 16 rok życia
– Nie dokonała wypłaty środków z IKE tzn. nie osiągnęła wieku 55 lub 60 lat i nabyła praw wypłaty środków
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jedna osoba może posiadać jednocześnie tylko jedno IKE.
Jakie korzyści z oszczędzania?
Po pierwsze otrzymujemy ulgę w 19 % podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek „Belki”). Ponadto zwiększamy, wspomniany wcześniej, współczynnik zastąpienia. Ważne jest, że dzięki IKE mamy dostęp do szerokiego wyboru sposobów oszczędzania bez wymogu systematyczności. Na IKE powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają najniższe składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz kobiety z I i II filaru. Dla tych osób współczynnik zastąpienia przewidywany jest w wysokości ok. 40 %.
Jak funkcjonuje IKE?
Maksymalny poziom składek w skali roku to 1,5 przeciętnego wynagrodzenia (w 2004 roku wyniósł 3435 pln). Limit ten jest ustalany na każdy rok kalendarzowy jako 150 % przewidywanego poziomu średnich wynagrodzeń brutto w gospodarce.
Jeżeli w danym roku klient wpłaci kwotę niższą od limitu, to nie będzie można uzupełnić tego limitu w latach następnych.
Jeżeli zaś w danym roku klient wpłaci kwotę wyższą od limitu to kwota nadpłaty nie zostanie przyjęta (lub zostanie zwrócona) posiadaczowi IKE lub zostanie zaksięgowana na innym wskazanym przez klienta rachunku (nie należącym do systemu IKE), zaś zyski z tego rachunku będą opodatkowane.
Nie ma obowiązku zachowywania ciągłości wpłat, można na kilka lat zawieszać wpłaty, przy czym podmiot zarządzający nie ma prawa obciążać posiadacza IKE żadnymi dodatkowymi opłatami z tego tytułu.
Krzysztof Marchlik
Autor tegoż artykułu jest moim skromnym zdaniem tak wielkim zerem, że aż szkoda na niego kurzu z klawiatury palcami ścierać.
Dziękuję.