Dostałem decyzję odmowną dotyczącą udzielenia pozwolenia na wydanie broni palnej. Prowadzę od miesiąca działalność gospodarczą, zajmującą się przewozem środków pieniężnych, więc uznałem, że będę potrzebował broni. Proszę wyjaśnić czym kieruje się organ wydając pozwolenie na broń i dlaczego takiego pozwolenia nie otrzymałem.
Podstawą prawną jest ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.). Pana wątpliwości klarownie wyjaśnia w swoim orzecznictwie Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie z dnia 30 marca 2012 r. II SA/Wa 2603/11 wskazując, że ?Zagrożenie życia lub zdrowia, uzasadniające wydanie pozwolenia na broń, musi być obiektywne, aktualne i realne, a przede wszystkim ponadprzeciętne w konkretnym środowisku. Sam fakt, że występujący o wydanie pozwolenia na broń odczuwa zagrożenie związane ze swoją osobą, nie stanowi wystarczającej przesłanki do uznania obiektywnego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia.?
Podobne stanowisko zajmuje Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 stycznia 2012 r. II OSK 2151/10 , a mianowicie: ?Przepis art. 10 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), określając przesłanki wydania pozwolenia na broń, posługuje się pojęciem uzasadnionych okoliczności i celów, dla których takie pozwolenie może być wydane. Takim celem jest m. in. ochrona osobista lub ochrona bezpieczeństwa innych osób oraz mienia. To zaś oznacza, iż osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na broń dla ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia (art. 10 ust. 3 pkt 1 ustawy) winna wykazać, iż w jej przypadku zachodzą, mające odzwierciedlenie w rzeczywistości sytuacje i fakty, które pozwalają uznać przedstawione okoliczności za uzasadnione w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy. Sam brak przesłanek negatywnych nie wystarcza do wydania pozwolenia na broń.?
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej, zajmującej się przewożeniem gotówki, nie świadczy jeszcze o ponad przeciętnym zagrożeniu dla życia lub zdrowia, które uzasadniałoby przyznanie Panu pozwolenia na broń palną. Jeżeli zaistnieją okoliczności wymienione w przepisie art. 10 ust. 1 i 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, to organy policji mają obowiązek wydania pozwolenia na broń. Decyzja będzie miała wówczas charakter decyzji związanej. Okolicznością faktyczną, uzasadniającą wydanie pozwolenia, będzie więc realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia lub zdrowia wnioskodawcy. Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na przewożeniu środków pieniężnych, nie przesądza o konieczności wydania pozwolenia na broń palną dla celów ochrony osobistej.
Aldona Dzwonkowska
prawnik.aldona@gmail.com