Kolka niemowlęca jest najcięższą próbą, jakiej poddawani są rodzice niemowlęcia i prawdopodobnie ono samo również. Dziecko krzyczy godzinami i nie daje się uspokoić. Zarówno lekarze, jak i doświadczone matki nie potrafią dokładnie odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną tych kolek. Nie jest nawet pewne, czy rzeczywiście mamy do czynienia z kolkami, czyli skurczami żołądkowo-jelitowymi.
Objawy
Kilka tygodni po urodzeniu – najczęściej późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem – niemowlę zaczyna nieprzerwanie krzyczeć. Jeśli nawet, dzięki kołysaniu lub noszeniu na ręku, dziecko zostanie na pewien czas uspokojone, zaczyna ponownie płakać po położeniu. Późną nocą dziecko uspokaja się i zasypia. Niekiedy dziecko ma wzdęty brzuszek. Następnego dnia przez dłuższy czas jest spokojne i zadowolone, póki znowu nie zacznie krzyczeć. Kolki mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najczęściej ustają w trzecim miesiącu życia tak nagle, jak się rozpoczęły
Przyczyny kolek, występujących w pierwszych trzech miesiącach życia, nie są dokładnie znane ale 1 Przypuszcza się, że są spowodowane pewnymi zaburzeniami trawienia, co wiąże się ze wzdęciami i bólami brzucha, 2 Istnieją również teorie, że krzyk dziecka jest wywołany ”oddzieleniem” od matki, 3 Jest prawdopodobne, że pewną rolę odgrywa również nietolerancja mleka krowiego. Jeśli matka wypija dużo mleka bądź też je dużo przetworów mlecznych, wówczas pewne składniki mleka krowiego przenikają wraz z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia i wywołują kolki, 4 Inne teorie zakładają, że
dziecko podczas picia połyka zbyt dużo powietrza, co prowadzi następnie do wzdęć brzucha, 5Również przedostawanie się soku żołądkowego do przełyku może być przyczyną kolki.
Czy występują powikłania kolki jelitowej ?
W przypadku, gdy rzeczywiście mamy do czynienia z kolką niemowlęcą (tzw. ?kolką trzech miesięcy”), nie należy liczyć się z żadnymi powikłaniami. W razie wątpliwości lekarz powinien ustalić, czy powodem płaczu dziecka nie jest inna, poważniejsza przyczyna.
Jak można próbować pomóc dziecku ?
Jeśli karmisz piersią, wycofaj na jakiś czas ze swojej diety mleko i produkty mleczne, by sprawdzić czy kolka nie ustąpi. Po nakarmieniu niemowlęcia pozwól, aby dziecku się odbiło.
Jeśli dziecko płacze, należy możliwie jak najwięcej nosić je na rękach. Do tego celu bardzo dobrze nadaje się chusta do noszenia: dziecko jest blisko nas, a jednocześnie mamy obie ręce wolne.
Bardzo często dziecko uspokaja się, gdy przespacerujemy się z nim w wózku. Jeszcze lepsze efekty przynosi przejażdżka samochodem.
Jeśli dziecko ma regularne wzdęcia brzucha, ulgę przynieść może herbatka z kopru włoskiego lub też inne środki przeciw wzdęciom, dostępne w aptekach.
Niektórzy rodzice z powodu powtarzającego się nocnego krzyku dziecka załamują się nerwowo. W takich sytuacjach ważne jest, aby pamiętać również o granicach wytrzymałości własnego organizmu. Jeśli matka lub ojciec odczuwają zdenerwowanie lub zwątpienie wskutek nieprzerwanego płaczu dziecka, nie oznacza to wcale, iż są złymi rodzicami. Również uczucie nienawiści do dziecka, a nawet chęć uderzenia go, są naturalnymi reakcjami w sytuacji nadmiernego obciążenia, ale bić dziecka nie należy. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość poproszenia dziadków, przyjaciół lub znajomych o zajęcie się dzieckiem przez jedną noc, aby rodzice mogli się porządnie wyspać i
odpocząć.
Rozmowa z innymi rodzicami, którzy znają ten problem z doświadczenia, pomaga w lepszym zrozumieniu własnej niepewności i zwątpienia
Kiedy udać się do lekarza ?
Gdy ogólny stan zdrowia niemowlęcia ulegnie pogorszeniu.
Gdy dziecko nie chce przyjmować pokarmów lub wymiotuje.
Jeśli lekkie dotykanie lub gładzenie brzuszka niemowlęcia wyraźnie sprawia
mu ból.
Gdy kolce towarzyszy zaparcie lub rozwolnienie.
Jeśli zachodzą wątpliwości, czy rzeczywiście chodzi o ?kolkę trzech miesięcy”.
Nie ma środków, zapobiegających pojawieniu się ?kolki trzech miesięcy”.
Jedno przemyślenie nt. „Gdy maluszka boli brzuszek”
Możliwość komentowania jest wyłączona.