W mojej pracy na co dzień spotykam się z pytaniami, dylematami, kłopotami Klientów. Postanowiłem podzielić się z Państwem odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Chciałbym stworzyć rubrykę poświęconą bankowości, w której przedstawiałbym zagadnienia i odpowiedzi na pytania związane z Bankiem, produktami oferowanymi przez Banki, relacjach Klienta z Bankiem. Chciałbym również, aby ta rubryka była wspólnie z Państwem tworzona. W związku z powyższym w przypadku nurtujących Państwa problemów proszę o kontak tel. 763 83 04 lub e-mail: krzysztof.marchlik@bph.pl
Dziś chciałbym poruszyć tematy związane z nieruchomościami, a w szczególności kwestie związane z księgami wieczystymi, wycenami, kredytami, których zabezpieczeniem są hipoteki itp.
Co to jest księga wieczysta ?
Księgę wieczystą (wg Ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 06.07.1982 r.) prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Składa się z następujących działów:
Dział I informuje nas o położeniu, sposobie korzystania i obszarze nieruchomość,
Dział II mówi nam kto jest jej właścicielem, wielkościach udziałów jeśli jest więcej niż jeden właściciel oraz podstawę nabycia nieruchomości,
Dział III informuje nas o ograniczeniach i obciążeniach jakie ciążą na nieruchomości (innych niż hipoteka) np. służebność,
Dział IV informuje nas o hipotekach ustanowionych na nieruchomości.
Należy w tym miejscu powiedzieć, że księgi wieczyste są jawne. Każdy może zajrzeć do niej i sprawdzić zapisy w KW (Art. 2 ww. ustawy)
Gdy brak księgi wieczystej
Trzeba udać się do Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych i złożyć wniosek o założenie księgi. Sądem właściwym dla naszego powiatu jest Sąd Rejonowy mieszczący się w Wołominie przy ulicy Prądzyńskiego.
– Czy zatem, nie mając założonej księgi wieczystej mogę ubiegać się o kredyt hipoteczny?
Oczywiście Bank BPH udziela kredytów nawet w sytuacji gdy takiej księgi nie ma urządzonej. Wniosek o założenie księgi wieczystej składany jest jednocześnie z wnioskiem o wpis hipoteki.
– Jak Bank określa wartość nieruchomości mającej być zabezpieczeniem kredytu?
To zależy od tego jaki jest cel kredytu. Kredyty finansujące zakup nieruchomości na rynku wtórnym lub pożyczki i kredytu udzielane pod posiadaną już nieruchomość wymagają przedstawienia wyceny sporządzonej przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego mającego uprawnienia do sporządzania wycen dla potrzeb banków. Kredyty przeznaczone na finansowanie nieruchomości nabywanych na rynku pierwotnym (np. od developerów) nie wymagają sporządzania wyceny. Wartość rynkowa to cena po jakiej nieruchomość jest nabywana.
– Posiadam nieruchomość o wartości 100.000 PLN…
…jaki kredyt dostanę?
Posiadając nieruchomość można ubiegać się o dwa rodzaje kredytów. Pierwszy to kredyt konsolidacyjny przeznaczony na spłatę już posiadanych innych kredytów oraz na cel dowolny i maksymalnie można uzyskać do 80 % wartości nieruchomości czyli 80.000 pln. Drugi rodzaj to pożyczka hipoteczna, która w całości może być przeznaczona na cel dowolny i można uzyskać ją do 60 % wartości nieruchomości czyli 60.000 pln.
Co to jest WIBOR i LIBOR ?
Są to stawki bazowe po jakich Banki pożyczają pieniądze. WIBOR (Warsaw Inter Bank Offering Rate) jest wykorzystywany przy obliczaniu oprocentowania w kredytach udzielanych w PLN. LIBOR (London Inter Bank Offering Rate) zaś w kredytach udzielanych w walutach obcych np. CHF, USD.
W następnym numerze poruszę m.in. temat funduszy inwestycyjnych oraz zasady funkcjonowania Arbitrażu Bankowego.
Autor jest dyrektorem ds. sprzedaży
w Banku BPH SA
Oddział w Wołominie ul.Miła 8/12
Autor tegoż artykułu jest moim skromnym zdaniem tak wielkim zerem, że aż szkoda na niego kurzu z klawiatury palcami ścierać.
Dziękuję.