W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nakazano usunięcie strzech, zastępując je pokryciami niepalnymi. Wyznacznikiem postępu był najnowszy produkt ówczesnej technologii – eternit.
Według danych ze starostwa, do programu usuwania azbestu z terenów powiatu wołomińskiego, zgłosiły swój udział jedynie cztery gminy. Czyżby reszty to interesowało? |
iedrogie i szybkie w montażu płyty betonowo-azbestowe stosowano znacznie częściej niż dachówki i blachy. Dziś odczuwamy skutki tego nierozważnego „postępu”. O tym, że azbest, jeden ze składników eternitu, jest szkodliwy dla zdrowia wiedzą już wszyscy. Od 1997 r do produkcji materiałów na dachy i elewacje nie można stosować azbestu. Wycofano azbestowe koce i kuchenne płytki, wymienia się rury wodociągowe. Co mają robić właściciele domów pokrytych śmiercionośną substancją?
Naukowcy uspokajają twierdząc, że azbest wyzwala się tylko z uszkodzonych elementów i tylko te trzeba niezwłocznie wymienić. Eternit można też konserwować, stosując do tego odpowiednie farby. Takie czynności mogą wykonywać jedynie wyspecjalizowane firmy. Nie jest to zabieg tani. Cena czyszczenia elewacji i dwukrotnego malowania preparatem o sympatycznej nazwie Dupa Grunt (aprobata ITB) wynosi około 37 zł/m2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki
z 14 sierpnia 1998r. wskazuje że: „wszystkie wyroby zawierające azbest, kwalifikujące się do wymiany, są usuwane na koszt właściciela nieruchomości”. W tym roku po raz pierwszy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utworzył kredyty preferencyjne przeznaczone na likwidację azbestu. Informacje uzyskać można
w oddziałach Banku Ochrony Środowiska.
Inna jest sytuacja, gdy właściciel domu chce zmienić pokrycie dachu. Zainteresowany powinien zgłosić do gminy potrzebę odbioru odpadów azbestowych, wyrazić zgodę na przeprowadzenie przez komisję powołaną przez burmistrza lub wójta kontroli zgłoszonego obiektu oraz na wejście wykonawcy usługi na teren posesji. Tę czynność mogą wykonać wyłącznie firmy wyłonione w drodze gminnego przetargu. Wykaz uprawnionych firm uzyskać można w Wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Wołomińskiego.
Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu (Dz. U. 2003 Nr 192 poz. 1876) nakazywało gminom przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest do końca maja 2004 r Koszty związane z wywozem i składowaniem płyt eternitowych pokrywane są w 50% z funduszy gminy i w 50% z funduszy starostwa.
Według danych ze starostwa, do programu usuwania azbestu z terenów powiatu wołomińskiego, zgłosiły swój udział jedynie cztery gminy. Wydaje się, że władze pozostałych gmin nie przejmuję się zagrożeniem. Z ekonomicznego punktu widzenia wynika, że lepiej zainwestować w zwalczanie zagrożeń niż opłacać wysokie koszty leczenia. Cóż, nie każdy jest ekonomistą.
Bożenna A. Krzemińska