W związku z artykułem ?Masz Głos w Gminie Poświętne?, jako Wójt Gminy Poświętne, pragnę na kanwie niniejszego artykułu uściślić informacje przekazane przez Panią Monikę Bienias, dotyczące funkcjonowania na terenie naszej wspólnoty samorządowej funduszu sołeckiego.
W kwietniu 2009 roku weszła w życie ustawa o Funduszu Sołeckim, zapowiadana jako kolejny krok prowadzący do decentralizacji państwa. Umożliwia ona wyodrębnienie w budżecie każdej gminy funduszu sołeckiego, dzięki któremu sołectwa dysponują środkami na finansowanie skromnych, ale bardzo istotnych działań na rzecz swoich społeczności. Gmina może w ten sposób wspierać lokalne przedsięwzięcia oraz inicjatywy swoich mieszkańców. Taki stan faktycznie zaistniał także na terenie naszej gminy. Zanim Pani Monika Bienias, wzięła ? jak mówi, ?sprawy w swoje ręce?, to fundusz sołecki w pełni już funkcjonował i odegrał bardzo istotną rolę. Pracownicy Urzędu Gminy już w 2009 roku przesłali obszerne informacje dotyczące zasad funkcjonowania sołeckiego. Dzięki tym broszurom mieszkańcy poszczególnych sołectw, za pośrednictwem swoich przedstawicieli, w osobach sołtysów, mogli poznać, czym jest fundusz sołecki i jakie są prawa mieszkańców w tym zakresie. Nie budzi wątpliwości, że wspólny dialog zaowocował silną współpracą między wspólnotą samorządową a Wójtem Gminy Poświętne.
Inicjatywa Pani Moniki Bienias w zakresie organizowania warsztatów i szkoleń w przedmiocie funduszu sołeckiego, wydaje się zatem wielce spóźnioną, aczkolwiek godną pochwały. Bardzo cieszą mnie wszelkie szkolenia i warsztaty, które podnoszą poziom wiedzy i umiejętności praktycznych mieszkańców naszej gminy a w szczególności działaczy społecznych. Potwierdzeniem dla powyższego jest fakt, iż już w 2010 roku Wójt Gminy Poświętne w ramach środków przyznanych z funduszu sołeckiego, za pośrednictwem prężnie działającej Pani Sołtys Gorczyńskiej Wandy, dokonał utwardzenia drogi prowadzącej do sołectwa aktywnie działającej działaczki społecznej, jaką jest Pani Monika Bienias.
Na uwagę jednak zasługuje fakt, iż fundusz sołecki jest dodatkowym, ważnym dla poprawy funkcjonowania sołectwa, narzędziem. Niemniej jednak może on odegrać swoją prawdziwą rolę tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z zamożna gminą. Moim zdaniem przyznane w ramach funduszu soleckiego środki pieniężne w wymiarze 5000 ? 10000 złotych, nie spełnią oczekiwań danego sołectwa, gdyż są to zbyt skromne środki, aby można było podjąć poważną inicjatywę.
Wielokrotnie zdarzyło się, że dysponenci środków w ramach funduszu sołeckiego rezygnowali z przyznanych finansów, gdyż w ich ocenie prowadziło to jedynie do rozdrobnienia środków w ramach budżetu gminy a w konsekwencji oddalenie na przyszłość planów inwestycyjnych, służących całej wspólnocie samorządowej a nie tylko danemu sołectwu. Sołtysi ? przykładowo ? wskazali na potrzebę kontynuacji wodociągowania, to jest inwestycji, którą jako Wójt Gminy Poświętne odjąłem w 2010 roku. Nie może umknąć uwadze to, że o budżecie gminy funduszu soleckiego decyduje rada gminy. Rada Gminy podejmuje, w terminie do 31 marca, uchwałę w której wyraża ? albo nie wyraża ? zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w kolejnym roku.Następnie sołtysi w odpowiednim terminie składają wnioski. Wniosek może być uchwalony z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców danego sołectwa. We wniosku należy wskazać uzasadnienie dla słuszności proponowanych działań oraz podać przewidywany koszt robót niezbędnych do realizacji zamierzenia.
Należy pamiętać, aby wysokość kosztów wskazanych we wniosku nie była wyższa niż ta, która została określona dla danego sołectwa. Taki też wniosek złożyła sołtys wsi Czubajowizna Pani Wanda Gorczyńska. W konsekwencji powyższego podjęto kolejną inwestycję w postaci utwardzenia kolejnego odcinka drogi Czubajowizna-Nadbiel.
Jan Cymerman, Wójt Gminy Poświętne