Z Henrykiem Oleksiakiem, przewodniczącym powołanej w dniu 18 marca, Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Wołomina, rozmawia Zbigniew Grabiński.
? Może na początek proszę powiedzieć jak doszło do powstania Rady Gospodarczej? Skąd taki pomysł?
? Powołanie Rady Gospodarczej przy Burmistrzu miasta nie jest niczym niecodziennym. Podobne rady działają w wielu samorządach. Rada taka działała już zresztą w Wołominie w IV kadencji. Tym razem powstanie Rady jest wynikiem wypracowanych działań w ramach projektu ?Decydujmy razem?, nad którym pracowała dość duża grupa mieszkańców. Program wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości w Wołominie został opracowany przez przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców: Wołomiński Klub Biznesu, Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości, Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Nasze Jutro jak też przez przedstawicieli wołomińskich przedsiębiorców nigdzie nie zrzeszonych, biorących udział w pracach Grupy Roboczej w ramach projektu ?Decydujmy Razem?.
Z wytypowanymi przez te podmioty osobami rozmawiał osobiście Burmistrz Wołomina, który powołał 22 osobową Radę Gospodarczą.
W poniedziałek 18 marca odbyło się pierwsze posiedzenie tej rady, na którym wybrano trzy osobowy Zarząd: Henryk Oleksiak ? przewodniczący i dwoje zastępców: Teresa Urbanowska i Rafał Solis.
? Czym ta Rada będzie się zajmowała?
? Z założenia Rada ma być ciałem doradczym dla Burmistrza w sprawach gospodarczych. Jednym z założeń jest integracja środowisk gospodarczych. Mamy przecież w naszej gminie ponad 6000 zarejestrowanych przedsiębiorstw. Chcielibyśmy też zwrócić uwagę na istotne zadanie gospodarcze, konieczne do społecznej konsultacji. Bo przypomnę, że Rada powstała w wyniku prac zespołu, który w ramach projektu ?Decydujmy Razem? wypracował plan i kierunki działania obecnie powołanej Rady. Kolejnym efektem prac zespołu ?Decydujmy Razem? jest powołanie Centrum Informacji i Doradztwa Gospodarczego, które rozpocznie w kwietniu działanie w budynku Urzędu Miejskiego (pok. 202). Zarówno sama Rada Gospodarcza jak i Centrum Informacji i Doradztwa Gospodarczego mają wspierać przedsiębiorczość, zwracać uwagę samorządowcom na problemy z jakimi borykają się wszyscy przedsiębiorcy. Chcemy też nawiązać kontakt z tymi, którzy w takich Radach Gospodarczych z dobrym efektem działają od kilku lat ? jak choćby podobna Rada działająca w Kielcach. Czasem warto skorzystać z wzorców, które zostały już sprawdzone.
? W jakiej formie Rada widzi możliwość współpracy z tak licznymi podmiotami gospodarczymi?
? Myślę, że fakt, iż w Radzie jest wielu przedsiębiorców reprezentujących zarówno mikro jak i makro przedsiębiorstwa pomoże w przełamaniu barier i nasi przedsiębiorcy zechcą dzielić się swoimi pomysłami, spostrzeżeniami jak też problemami z członkami Rady. A możliwości współpracy mamy wiele. Obecność zarówno Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości jak i Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury ułatwi korzystanie z zaplecza obu tych organizacji (pomieszczeń i działających biur). Dzięki temu możemy w każdej chwili zorganizować spotkanie, szkolenie czy konferencję bo mamy gdzie. A fakt, że Rada jest ciałem doradczym przy burmistrzu również ułatwi korzystanie z bazy i zasobów gminy.
Zapraszamy więc już dziś do kontaktów i współpracy na początek przez Centrum Informacji i Doradztwa Gospodarczego w budynku Urzędu Miejskiego (pok. 202) a niebawem podamy też harmonogram i miejsca cyklicznych spotkań z Radą.