|
przypadku konfliktu na terenie szkoły, dyrektorowi placówki (lub osobie przez niego wyznaczonej) w czasie wykonywania czynności służbowych przysługuje szczególny rodzaj ochrony prawnej, jako tzw. Funkcjonariuszowi publicznemu (tak jak policjantowi na służbie)
Komenda Powiatowa Policji w Wołominie, wdraża na terenie powiatu program „Edukacja Prawna w Szkołach”. – Jest to kilkuletni (do 2007 r) program modułowy – wdrażany etapami. Do jego wdrażania powołany został zespół składający się z policjantów z KPP jak i z komisariatów – mówi Jarosław Gorczyca, naczelnik wydziału prewencji w KPP w Wołominie
Program ten, między innymi,` podkreśla uprawnienia i obowiązki spoczywające na dyrektorach placówek oświatowych. – Na dyrektorach szkół spoczywa prawny obowiązek choćby informowania policji, w przypadku stwierdzenia demoralizacji. Prawo przewiduje tu zarówno szczególną ochronę dla funkcjonariuszy publicznych (również nietykalność cielesną), jak też sankcje, za niedopełnienie tego obowiązku. Zgłaszanie przez niego stwierdzonej demoralizacji następuje z urzędu – mówi Iwona Korniewicz z KPP w Wołominie
Wprowadzony program ma na celu: Zwiększenie świadomości i wiedzy prawnej kadry pedagogicznej w szkołach, – wypracowanie zasad i umiejętność podejmowania interwencji w zakresie demoralizacji przestępczej oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kadry pedagogicznej w wykonywaniu swoich obowiązków.
Teresa Urbanowska
Brawo!To wydawac sie moze niektorym osobom conajmiej za przedwczesne ale z mego punktu widzenia , jest to poprostu konieczne ,jesli sa pierwsze oznaki takiej potrzeby.Czym pozniej ,tym trudniej.Podobnie jak w wielu innych okolicznosciach .