Katarzyna Wilk studentka pierwszego roku studiów magisterskich w programie Opera i Śpiew Klasyczny w Konserwatorium Maastricht w Holandii wystąpiła z kameralnym koncertem dla przyjaciół, który odbył się w minionym tygodniu w Izbie Muzealnej poświęconej rodzinie Wodiczków w Wołominie przy A. Krajowej 43.
Katarzyna Wilk uczy się obecnie w klasie prof. Fransa Kokkelmansa w Konserwatorium Maastricht w Holandii.
Jej przygoda z muzyka rozpoczęła się od tego rodzice uznali że gra na fortepianie dobrze wpłynie na prawidłowy rozwój obu półkul mózgowych u dziecka leworęcznego, a śpiewanie w chórze nie pozostawi jej samej w domu podczas nieobecności rodziców.
Od 1996 Katarzyna była członkiem wołomińskiego Chóru Miejskiego (obecnie Chór Miejski ?Cantus Cordis?) pod dyrekcją p. Andrzeja Wojakowskiego, gdzie mając dziewięć lat wystąpiła pierwszy raz jako solistka – wykonała kolędę ?Gdy śliczna panna?. Burmistrz Wołomina powiedział jej wówczas, iż jeśli w przyszłości zostanie śpiewaczką, niech nie zapomina iż wywodzi się z Wołomina.
Grę na fortepianie rozpoczęła u p. Adama Poławskiego, artysty Filharmonii Narodowej. W 1998 roku rozpoczęła edukację muzyczną w Prywatnej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Wołominie.
Przez kilka pierwszych lat uczyła się gry na fortepianie u profesora Pawła Rozbickiego, następnie na flecie poprzecznym. Powodem nauki gry na flecie był fakt iż będąc za młoda do nauki śpiewu solowego – grając na instrumencie dętym mogła zacząć ćwiczyć płuca. Pierwszą nauczycielką śpiewu była profesor Maryla Gralczyk, która rozwinęła w niej miłość do śpiewania i zmotywowała do dalszej edukacji. W roku 2006 zdecydowała się na śpiew solowy.
Podczas studiów na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Dariusza Paradowskiego wyjechała w 2011 roku na stypendium Erasmus do Holandii. Po półrocznym pobycie zaproponowano jej kontynuację studiów w Maastricht po zdobyciu licencjatu w Gdańsku. Technikę wokalną doskonaliła uczestnicząc w kursach mistrzowskich Paula Esswooda, Charlotte Lehmann, Nelly Miricioiu, Claudio Desderiego i innych.
Katarzyna uczestniczyła w 2007 roku jako solistka w nagraniu płyty ?Stabat Mater? z dziełami G. B. Pergolesiego i Sz. Kawalli o tym samym tytule, pod batutą Szymona Kawalli. W 2010 roku brała udział w X. Międzynarodowym Letnim Festiwalu Kultury i Sztuki na Helu, wykonując partię Melii w ?Zemście Nietoperza? J. Straussa, oraz grając rolę służącej w operze ?Bastien und Bastienne? W. A. Mozarta w reżyserii Dariusza Paradowskiego.
W 2012 roku wykonała podczas kolejnej edycji tego festiwalu kantatę J. S. Bacha ?Jauchzet Gott in allen Landen? BWV 51 na głos solo i trąbkę, a także ?Stabat Mater? G. B. Pergolesiego i ?Odę na urodziny Królowej Anny? Georga Friderica Händla. W grudniu tego roku wystąpiła też jako solistka w ?Vesperae solennes de confessore? KV 339 W. A. Mozarta w teatrze w Heerlen (Holandia).
Wizyta Kasi w rodzinnym mieście zainspirowała Walę Patejuk do zorganizowania spotkania podczas którego rodzina, dawni znajomi jak też koleżanki i koledzy z chóru mieli okazję do spędzenia niezapomnianego wieczoru. Stało się to możliwe dzięki gościnnym progom Izby Muzelanej prowadzonej przez Danutę Michalik. Red.