Świąteczna Giełda Talentów już za nami… Rękodzieło wystawiali stali bywalcy kiermaszu, nie zabrakło jednak nowych. W konwencji Giełdy pozostaje okazja do wypatrzenia jakichś niespotykanych dzieł. Pierwszy raz można było obejrzeć oryginalne ozdoby japońskie autorstwa Janiny Stasiszyn.
? Podczas Świątecznej Giełdy Talentów prezentowałaś chyba najoryginalniejsze rękodzieło spośród wystawienników. Chciałaś wprowadzić odrobinę orientu w bożonarodzeniowe klimaty?
? Chciałam wprowadzić trochę świątecznego klimatu w moje hobby i spróbować pogodzić sztukę składania papieru i japońską formę z naszą polską świąteczną estetyką.
? Czy Twoje papierowe figurki japońskie można nazwać origami czy mają inną nazwę?
? Większość to origami, czyli złożenia powstałe z jednej kwadratowej kartki bez cięcia i bez sklejania. Pozostałe to kirigami, czyli dzieła, przy których tworzeniu używa się nożyczek To rozdzielenie pojęć jest stosunkowo niedawne, ponieważ w dawnej Japonii nie panowały tak rygorystyczne zasady dotyczące origami i nie było przeciwwskazań do cięcia lub sklejania papieru. Niektóre z wykonanych przeze mnie rzeczy to origami modułowe, czyli formy przestrzenne złożone z wielu przygotowanych elementów.
? Jakie mogą mieć zastosowanie takie figurki?
? Są to przede wszystkim ozdoby, którymi można udekorować mieszkanie lub które można dać komuś w prezencie. Ładne złożenie papieru, będące ozdobą lub opakowaniem prezentu świadczy w Japonii o sympatii wobec obdarowanej osoby. Jest to również najprostszy wyraz sztuki, którą możemy wprowadzić do codziennego życia.
? Opowiedz o symbolice figurek, które wykonujesz.
? Na Giełdę Talentów w Galerii przy Fabryczce przygotowałam papierowe sowy i tanuki ?zwierzęta mające posiadać, według dawnych wierzeń japońskich, wyjątkowe moce. Najbardziej jednak znanym na świecie japońskim motywem origami jest żuraw. Japończycy wierzą, że zrobienie tysiąca papierowych żurawi w jakiejś intencji ? na przykład z wiarą w odzyskanie zdrowia lub w szczęśliwe życie ? zapewni spełnienie się marzenia. Sznur tysiąca żurawi ? senbazuru ? można zrobić dla siebie, a także podarować komuś z życzeniami szczęścia. Miłym, świadczącym o przyjaźni prezentem jest nawet jeden mały papierowy żuraw.
? Jesteś zafascynowana całą kulturą Japonii czy tylko sztuką ozdób z papieru?
? Interesuję się głównie współczesną japońską popkulturą i obecną międzynarodową sytuacją Japonii. Japonia to świat tak bogaty kulturowo, współcześnie, jak i na przestrzeni dziejów, że chyba trudno by było poznać i zafascynować się całą kulturą, nie mówiąc już o języku japońskim i piśmie. Niezmiernie ciekawe jest jednak poznawanie kolejnych jej elementów, takich jak na przykład origami.
? Ile przeciętnie czasu trzeba, by stworzyć na przykład japońskiego żurawia?
? Myślę, że wystarczy kilkadziesiąt sekund.
? Yoshizawa Akira swoimi dziełami podniósł origami do rangi sztuki. Myślisz, by w przyszłości stworzyć większą wystawę swoich figurek?
? Raczej nie. Origami to radość bawienia się papierem, radość z obdarowywania, to ładny, upiększający wnętrze domu element. Myślę raczej o tym, by poznawać więcej wzorów, uczyć się trudniejszych złożeń, a także by prowadzić warsztaty z origami dla osób, które również chciałyby się tego nauczyć.
Rozmawiała Sylwia Kowalska