W mediach dużo się mówi o zmianach w becikowym. Temat ten bardzo mnie interesuje, bo jestem w ciąży. Może się zdarzyć, że urodzę w tym, albo na początku przyszłego roku. Wiem, że kwota zapomogi z tytułu urodzenia dziecka się nie zmienia, ale słyszałam że zmieniają się zasady przyznawania świadczenia. Jakie będzie to dla mnie niosło skutki, jeżeli urodzę dziecko w tym roku, a jakie jeżeli w przyszłym?Jak słusznie Pani zauważyła nastąpiły zmiany w przyznawaniu zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Obecnie ?becikowe? przysługuje niezależnie od dochodu w rodzinie matce, ojcu lub opiekunowi dziecka. Podstawą do jego wypłacenia jest zaświadczenie lekarskie, na którym lekarz stwierdza, że matka dziecka zgłosiła się po raz pierwszy do ginekologa nie później niż w dziesiątym tygodniu ciąży. Kobieta ciężarna musi też co trzy miesiące poddawać się jednemu obowiązkowemu badaniu np. krwi. Zaświadczenie takie, musi być zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia ? w formularzu powinny znaleźć się dane pacjentki, jej PESEL, adres, a także informacja od kiedy kobieta ciężarna znajduje się pod opieką lekarza ze wskazaniem dat badań przeprowadzonych w każdym trymestrze ciąży.
W 2013 roku nastąpią zmiany w becikowym ? jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka uzyskają tylko rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekroczy 1922 zł. Za dochód taki, należy uznać dochód w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o świadczenie. W ten sposób dodatkowa pomoc będzie zapewniona wyłącznie rodzinom najbardziej potrzebującym.
Osoby ubiegające się o becikowe, będą musiały więc złożyć zaświadczenie, które będzie dokumentowało ich dochody. Oświadczenie takie należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka we właściwym urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Należy również załączyć skrócony odpis urodzenia dziecka i złożyć oświadczenie stwierdzające, że na dziecko nikt nie pobrał jeszcze becikowego. Jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka może dostać tylko jedno z rodziców, lub opiekun dziecka. Nie ma przy tym znaczenia czy dziecko urodziło się w trakcie małżeństwa, czy z konkubinatu, czy też wychowuje je tylko jeden z rodziców. Pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Główną zmianą nowelizacji jest przede wszystkim ustalenie kwoty dochodu na osobę, od której będzie zależało czy zostanie przyznana zapomoga.
Aldona Dzwonkowska