Zdrowy kręgosłup klucz do zdrowia

W związku z rozwojem cywilizacji nasz organizm został pozbawiony konieczności naturalnej aktywności ruchowej. Brak ruchu stał się główną przyczyną bólów kręgosłupa, wynikających z trybu życia, wykonywanej pracy oraz nieznajomości zasad ergonomii wysiłku.

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa stanowią chorobę cywilizacyjną i prawdziwą plagę społeczną. Stan naszego kręgosłupa, jego stabilność i wytrzymałość zależy od siły mięśni i wiązadeł, które są dla niego swoistym ?gorsetem? stabilizującym. Ich osłabienie prowadzi do przeciążenia wiązadeł, do nieprawidłowego obciążenia krążków międzykręgowych i zmniejszenia stabilizacji kręgosłupa, co może być początkiem całego łańcucha zmian prowadzących do utrwalenia wad postawy oraz rozwoju zwyrodnień kręgosłupa. Ponieważ dzięki zdobyczom cywilizacji człowiek znacznie ograniczył swoją aktywność fizyczną, najwięcej czasu spędzając w pozycji siedzącej, to znacznie przeciąża swój kręgosłup. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że siedząc trzykrotnie bardziej obciążamy nasz kręgosłup, niż stojąc. Najmniej obciążamy kręgosłup leżąc na wznak. Obciążenie wynosi wtedy około 25 kg. Wystarczy jednak, że położymy się na boku, a obciążenie kręgosłupa wzrośnie do 75 kg. Gdy staniemy w postawie wyprostowanej, oddziałuje na niego siła 100 kg. W czasie siedzenia z wyprostowanymi plecami, opierając się o oparcie, na nasz kręgosłup działa siła około 140 kg, wystarczy jednak, że pochylimy się trochę do przodu, wówczas nacisk wyniesie już 175 kg.

Co zrobić, żeby mieć zdrowy kręgosłup?

Ćwiczenia stanowią jedną z najważniejszych form rehabilitacji i zapobiegania dolegliwościom bólowym narządu ruchu, w tym szczególnie kręgosłupa. Kluczem do zdrowia kręgosłupa jest jego ruchomość, a najprostszym i jedynym sposobem by to osiągnąć jest ruch.

Kręgosłup mamy jeden na całe życie

Pomimo, że jest on bardzo wytrzymały, powinniśmy o niego dbać. Trzeba go chronić i poświęcać mu swój czas i uwagę, korygując swoje zachowania na co dzień, trenując mięśnie utrzymujące kręgosłup w prawidłowej postawie. Jeśli chcemy zapobiec chorobom kręgosłupa i towarzyszącym im często narastającym bólom musimy już dzisiaj sami przy pomocy celowych ćwiczeń wyrównać deficyt ruchowy. Ruch właściwie dobrany zapobiega bólom kręgosłupa. Ma zdolność oddziaływania na wszystkie narządy naszego organizmu, a zwłaszcza narządy ruchu, poprawia kondycję, mobilizuje, łagodzi napięcie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ruch jako jedna z metod zapobiegania potencjalnym chorobom kręgosłupa, zwłaszcza u osób z wrodzonymi wadami, może występować w różnych formach. Powinien być odpowiednio dobrany: w zależności od wieku, rodzaju pracy zawodowej, warunków życia, stanu zdrowia, indywidualnych upodobań. I pamiętajmy: ?Ruch może zastąpić większość lekarstw, żaden lek nie zastąpi ruchu?.

Zapraszam na zajęcia ?Zdrowy kręgosłup? odbywające się w ramach Akademii Ruchu w Klubie Aktywnych Mieszkańców Trzecia Strona. Wołomin ulica Armii Krajowej 43.

Małgorzata Rejnus

Zapraszamy do udziału w programach ruchowych:

Aktywny Senior: Wtorek, czwartek  w godz. 9.00-10.00

Aktywna Mama:  Wtorek, czwartek w godz. 11.00-12.00

Aktywna Mama Plus: Wtorek, czwartek w godz. 11.00-12.00

Zdrowy kręgosłup: Poniedziałek, czwartek w godz. 19.30-20.30

Ruch to zdrowie: Poniedziałek, czwartek w godz. 18.30-20.30

Szczupła sylwetka: Wtorek, czwartek w godz. 17.30-18.30

Ashtanga Joga: Wtorek, czwartek w godz. 20.30-21.30

Aktywna ciąża:  Wtorek, czwartek w godz. 10.00-11.00 oraz wtorek, piątek w godz. 18.30-19.30

Pilates:termin i godziny do ustalenia.

 

Akademia Ruchu działa w ramach Klubu Aktywnych Mieszkańców Trzecia Strona. Odbywać się będą tam również formy aktywności artystycznej i rękodzielniczej.

Więcej informacji: www.akademiaruchu.org