Pracodawca zwolnił mnie z pracy miesiąc temu, nie wydając mi świadectwa pracy. Poinformował mnie, że nie wyda mi tego świadectwa, dopóki nie oddam mu pieniędzy które pożyczyłem od firmy. Jest to dla mnie duży problem, ostatnio nawet proponowano mi pracę ale z powodu braku świadectwa nie zostałem przyjęty. Nie mogę też zarejestrować się w Urzędzie Pracy i pobierać zasiłku. Co zrobić by pracodawca wydał mi świadectwo pracy?
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca na podstawie art. 97.§1 kodeksu pracy, zobowiązany jest do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy.
Termin niezwłocznie oznacza, że świadectwo pracy powinno być wydane w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy zachowanie tego terminu jest niemożliwe np. nieobecność pracownika w miejscu pracy.
Wtedy to pracodawca obowiązany jest wydać powyższy dokument nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.
Obowiązek wydania świadectwa pracy jest niezależny od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Pracodawca nie wydając Panu świadectwa pracy, działa bezprawnie, dopuszczając się wykroczenia przeciwko prawom pracownika, co jest zagrożone karą grzywny.
Jeżeli w związku z nie otrzymaniem świadectwa pracy w terminie poniósł Pan szkodę, może Pan wystąpić do Sądu Pracy z roszczeniem o naprawienie przez pracodawcę wyrządzonej szkody przez wypłatę odszkodowania. Powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie pracodawcy jest uzależnione od wystąpienia przesłanek z art. 99 k. p. Ciężar udowodnienia powstałej szkody spoczywa na pracowniku. Musi Pan zatem udowodnić, że z powodu braku świadectwa pracy stracił Pan możliwość zatrudnienia u innego pracodawcy. Warunkiem skutecznego dochodzenia odszkodowania jest przede wszystkim wykazanie adekwatnego związku przyczynowego między pozostawaniem bez pracy i idącą za tym utratą zarobku a niewydaniem w terminie świadectwa pracy. Odszkodowanie z tego tytułu przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, nie dłużej jednak niż 6 tygodni.
Oprócz odszkodowania może dochodzić Pan od pracodawcy naprawienia szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie świadectwa pracy innym niż utrata zarobków w związku z pozostawaniem bez pracy. Szkoda może również polegać na odmowie przyznania Panu świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Brak świadectwa pracy jest też przyczyną pozbawienia możliwości wykazania stażu pracy. Z powodu braku tego dokumentu nie może Pan również ubiegać się o status bezrobotnego i przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Aldona Dzwonkowska