W ramach działającego od kilku lat projektu edukacyjno-informacyjnego ?Czysty Wołomin? pojawiła się nowa oferta, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wołomińscy Odkrywcy Przyrody wyruszają w teren prowadzeni przez Biebrzańską Wiedźmę! Agnieszka Zach, przewodniczka po Podlasiu i Biebrzańskim Parku Narodowym już zdążyła zaczarować dzieciaki i ich rodziców podczas pierwszego spotkania w wołomińskim MDK. Może wpłynie też pozytywnie na czytelników ?Życia?? Zbliża się zima ? pomyślmy więc już teraz o dokarmianiu ptaków!
? W miastach nie zwracamy specjalnie uwagi na ptaki… Czy miejski karmnik może przyciągnąć jakieś ciekawe gatunki?
? Generalnie karmnik przyciąga wszelkie ptaki, a im cięższa zima tym ich więcej i często bardzo płochliwe gatunki przełamują niechęć do towarzystwa człowieka i stołują się na nasz koszt. Gdzie drobiazgi, tam i drapieżniki… wszystkiego możemy się spodziewać!
? Można kupić karmniki najrozmaitszych kształtów i wielkości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czy konstruowaniu ptasiej stołówki?
? Karmnik powinien przede wszystkim dobrze zabezpieczać paszę i być dostępny oraz bezpieczny. Warto pamiętać o kilku prostych regułach: z małego karmnika będą korzystać małe ptaki, z dużego mogą skorzystać zarówno duże, jak i małe. Dach powinien sięgać poza obrys dna, aby pokarm nie zamakał. Trzeba pomyśleć o możliwości łatwego czyszczenia z odchodów i resztek starego jedzenia ? wykładać je na tacy, którą łatwo umyć lub choćby folii, którą można wymieniać. No i drapieżniki ? budujemy karmnik dla ptaków, a nie dla kotów!
? Czym karmić zimujące ptaki? Domowe resztki z obiadu to chyba zły pomysł…
? Rzeczywiście ? resztki z obiadu to nie najlepszy pomysł… Generalnie zalecam nasiona roślin od słonecznika przez dynię, kukurydzę czy wszelkie inne nasionka ? każdy ptak coś sobie wybierze z bazy, jaką im zaserwujemy. Nawet nasze poczciwe kasze są odpowiednią karmą, do tego nie solone tłuszcze ? np. słonina, smalec, ale podkreślam nie solone! Sól szkodzi ptakom.
? Żeby fotografować ptaki przy użyciu prostego aparatu musimy mieć karmnik blisko okna. Czy taka bliskość nie zniechęci naszych ?klientów??
? Ptaki reagują przede wszystkim na ruch, więc aby zrobić zdjęcie naszemu gościowi musimy zminimalizować ten czynnik ? odpada firanka w oknie, która nawet przy naszym przejściu obok okna ?fruwa?. Warto zrobić sobie takie mini okienko
w zasłonie okna ? na tyle stabilne by nie poruszała się. Zdjęcia robione przez szybę nie są niestety najlepszej jakości, ale jako pamiątka dla nas samych ? są dobre. Jeżeli ptak jest głodny, to przyjdzie nawet na parapet, ale będzie bardzo płochliwy…
? A czy sporadyczne, nieregularne dokarmianie wchodzi w grę, czy to może zły pomysł?
? Jeżeli decydujemy się na dokarmianie to trzeba pamiętać, że musimy to robić regularnie ? ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego ?łatwego? pokarmu i mogą nie poradzić sobie, gdy zabraknie pomocy. One szybko odzwyczajają się od poszukiwania pokarmu i polegają tylko na tym co znajdą w karmniku.
? Jak oceniasz początek projektu ?wołomińscy odkrywcy przyrody?? Jest zainteresowanie?
? Jestem zaskoczona frekwencją! Projekt wymaga udziału, zaangażowania i poświęcenia czasu, a mimo to zgłosiło się mnóstwo dzieciaków z rodzicami. Najważniejsze, że same dzieciaki to wyłącznie te, które naprawdę interesują się przyrodą i mają już sporą wiedzę, co bardzo mnie cieszy!
? Kiedy pierwsze wyjście w teren? Jaka będzie tematyka?
? Pierwsza wyprawa już w październiku. Na początek dzieciaki zostaną wstępnie wyposażone w odpowiednie akcesoria odkrywców, a temat… jesienny!
Rozmawiał Łukasz Rygało