Na dzień dzisiejszy w zakładach rzemieślniczych naszego powiatu naukę zawodu odbywa 580 uczniów. ? To jest jedna duża szkoła ? mówił podczas walnego zgromadzenia Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie starszy cechu Bogdan Czerwiński.
? Myślę, że przez następny rok również czeka nas wiele społecznej pracy. Chciałbym zachęcić Państwa do wspólnej pracy. Jako rzemieślnicy jesteśmy solą tej ziemi. Płacimy podatki, dajemy ludziom pracę, świadczymy usługi na rzecz ludności i szkolimy rzeszę uczniów, przygotowujemy młodzież do pracy rzemieślniczej. 580 uczniów szkolimy na chwilę obecną. To jest jedna duża szkoła. Część tej młodzieży kończy to szkolenie i zdobywa zawód. Każdy z rzemieślników ma jakiś dorobek w tym szkoleniu, są nowe zakłady, które również podejmują się tego trudnego zadania ? mówił, kończąc Walne Zebranie Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości starszy cechu Bogdan Czerwiński.
Kształcenie u rzemieślników to jedna z najstarszych, lecz ciągle aktualnych form kontynuowania nauki przez absolwentów gimnazjów. Młodzież uczy się czasem bezpośrednio od mistrzów różnych zawodów, mając z nimi bezpośredni kontakt.
O takiej możliwości kształcenia społecznicy zaangażowani w funkcjonowanie cechu starają się w ostatnim czasie informować młodzież coraz częściej. W tym roku podczas dorocznej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wołomińskiego po raz pierwszy można było zapoznać się z oferowaną przez rzemieślników formą kształcenia. Cech przygotował również, podobnie jak szkoły średnie, stoisko, na którym można było zapoznać się z możliwością kształcenia w myśl starej czeladniczej zasady.
Są dwie formy praktycznej nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych. Rzemieślnicy kierują swoją propozycję do uczniów uczących się w szkołach zawodowych, ale też stwarzają możliwość zdobycia fachu tym, którzy z różnych powodów nauki w szkole nie kontynuują.
W sytuacji, gdy młody człowiek jest uczniem szkoły zawodowej, nauka składa się z części teoretycznej trzydniowej ? zdobywanej w szkole i praktycznej dwudniowej w zakładzie rzemieślniczym.
W trwającej trzy lata szkole zawodowej założono, że ostatni rok nauki to wyłącznie etap nauki praktycznej.
? Jeśli z jakiegoś powodu nauka w szkole nie jest możliwa, wówczas taki uczeń przychodzi do mistrza pięć dni w tygodniu. Jest to najbardziej efektywna forma nauki zawodu. Daje najwięcej możliwości poznania wybranego zawodu od strony praktycznej. Liczba takich osób jest jednak z każdym rokiem mniejsza. Młodzież wybiera częściej wariant pierwszy ? mówi Dariusz Kalinowski, skarbnik cechu.
Obie formy kształcenia zapewniają młodemu człowiekowi umowę o przygotowanie zawodowe. Wiąże się to z opłacaniem składek przez właściciela zakładu rzemieślniczego, świadczeniami socjalnymi i urlopowymi. Uczniowie dostają również symboliczne wynagrodzenie za swoją pracę.
Po informacje na temat tego rodzaju edukacji najlepiej udać się do Biura Cechu: Wołomin, ul. Moniuszki 11, w godz. od 8.00 do 16.00. Kontakt telefoniczny: (22) 776 21 41.
Nauka kończy się egzaminem czeladniczym. Po ukończeniu takiej nauki łatwiej jest stworzyć własne miejsce pracy. ? Dobry rzemieślnik w dzisiejszych czasach nie szuka pracy. To praca szuka fachowca ? uważa Dariusz Kalinowski.
Dla przykładu ? Dariusz Krupa, to mistrz w zawodzie zdun, również w jego zielonkowskim zakładzie możliwe jest odbycie praktyki zawodowej.
Teresa Urbanowska