Sesja naukowa ?Lasy ? nasze bogactwo?, która odbyła się pod koniec kwietnia w Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, rozpoczęła się częścią artystyczną, podczas której młodzież śpiewała: ?Nie zabierajcie nam przejrzystej wody, srebrnych strug, szumu wiatru, śpiewu ptaków…?. Spotkanie było interesujące, lecz wnioski… niepokojące.
Bombardowani w mediach informacjami o zagrożeniu efektem cieplarnianym, dziurze ozonowej, wycinaniu lasów Amazonii ? przywykliśmy już do tego tematu, choć rzekłabym, że i znieczuliliśmy się ? na wieści dotyczące zanieczyszczenia środowiska. Zespół Szkół nr 1 w Wołominie wybrał jednak tę tematykę na trzecią organizowaną w tym roku sesję popularnonaukową, tym razem przygotowaną przez gimnazjalną Zieloną Klasę pod kierunkiem pani Jolanty Mosak.
W programie sesji, którą otworzył dyrektor ZS Krzysztof Milczarek, znalazła się przygotowana przez uczniów prezentacja o ekosystemie lasu, przybliżenie stanu lasów Powiatu Wołomińskiego przez leśniczego Nadleśnictwa Drewnica Marcina Młudzińskiego i krótka informacja o programie ?Czysty Wołomin?. Ostatnim punktem spotkania, będącym niewątpliwą atrakcją, był pokaz gadów egzotycznych Michała Bąka. Najistotniejsze ? jak się domyślam, szczególnie dla przybyłych na spotkanie przedstawicieli miasta ? przewodniczącego Rady Miejskiej w Wołominie Krzysztofa Wytrykusa i naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sebastiana Nowaka ? były słowa leśniczego Marcina Młudzińskiego. A były to słowa nienapawające radością i przedstawiające przykre fakty, z którymi Powiat Wołomiński wcześniej czy później będzie się musiał zmierzyć.
Zacznijmy od danych procentowych: zalesienie w Powiecie Wołomińskim wynosi około 27% (niższe niż średnia dla Polski), a najniższy procent zalesienia w naszym powiecie, około 15%, ma Gmina Wołomin. Większość lasów w powiecie należy do Nadleśnictwa Drewnica (85%).
A teraz owe przykre fakty: lasy w Powiecie Wołomińskim mamy ubogie (związane z rodzajem gleby), na których przeważa sosna z dodatkiem brzozy. Mamy na terenie powiatu rezerwaty przyrody, niestety dęby rosnące w rezerwacie Dębina w Gminie Klembów, sięgające 200 lat, wymierają. Podstawowym jednak problemem są pożary lasu, których liczba w powiecie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie ? rocznie notuje się ponad 200 pożarów, czyli dużo więcej niż w innych powiatach w Polsce. ? Pożar trawi olbrzymie obszary leśne w bardzo krótkim czasie, a niestety lasy rosną bardzo powoli ? mówił Marcin Młudziński.
Drugim problemem są śmieci w lasach. Nadleśnictwo wydaje rocznie ponad pół miliona złotych na zbieranie tych śmieci i ich utylizację. A już po tegorocznej zimie okazało się, że masa nowych śmieci w lasach dorównuje ilości, którą zebrano ostatniej jesieni podczas sprzątania lasu. Dodatkowym problemem jest dewastacja lasów i upraw leśnych przez motocyklistów i użytkowników quadów. Zdarzają się również kradzieże linii energetycznych i telefonicznych.
Co robić w takim razie, by poprawić sytuację powiatowych lasów? Nadleśnictwo próbuje zaradzić sytuacji, prowadząc profilaktykę wśród młodzieży, wierząc, że może nowe pokolenie będzie bardziej uwrażliwione na przyrodę. Ale nie tylko o przyrodę tu chodzi i ochronę terenów leśnych, lecz także o duże pieniądze, jakie z naszych pieniędzy idą na oczyszczanie lasów ze śmieci, które… sami tam wyrzucamy.