Wreszcie mamy wiosnę. Cieszymy się, że słonko coraz częściej zagląda do naszych mieszkań, jednak czasem nasza radość na tym się kończy. Zaczynamy dostrzegać, że przez zimę nasze własne M nieco się przykurzyło, a tu i ówdzie odpada farba…
Zbieramy się w sobie i postanawiamy coś z tym zrobić. Jednak samo postanowienie nie zawsze wystarcza. Najłatwiej byłoby zatrudnić odpowiednią ekipę, zlecić wykonanie usługi, ale potrzebny jest odpowiedni budżet. A z tym bywa różnie. W końcu postanawiamy, że część robót wykonamy sami. Z jakimi problemami możemy sobie poradzić najprościej? Wiele prostych porad znajdziemy na przykład na stronie internetowej www.farbyjedynka.pl, gdzie eksperci radzą, jak poradzić sobie z uprzykrzającym życie grzybem w szafie, jak samodzielnie wykonać proste remonty, albo wyjaśniają przyczyny zapachów po remoncie. A oto kilka najczęściej zadawanych ekspertom pytań:
Co zrobić w sytuacji, gdy w dużej szafie ściennej z przesuwanymi drzwiami pojawił się grzyb?
W opisanym przypadku należy jak najszybciej znaleźć i usunąć przyczynę zawilgocenia. Jest to bardzo ważne, gdyż zwiększona wilgotność powietrza w pomieszczeniach stwarza doskonałe warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli plamy pojawią się na ścianach wewnętrznych ? w narożnikach, w pobliżu sufitu lub w miejscach, gdzie cyrkulacja powietrza jest utrudniona, np. za meblami, przyczyną zawilgocenia najprawdopodobniej jest zła wentylacja oraz przemarzanie ścian. Wyjściem z tej sytuacji będzie usprawnienie wentylacji, wietrzenie i intensywne ogrzewanie budynku. Usunięcie grzyba i pleśni: jeśli tynk trzyma się mocno, a jedyną oznaką zagrzybienia są widoczne plamy i zacieki, podłoże należy przemyć roztworem wody z detergentem zawierającym chlor lub środkiem do usuwania zagrzybienia, następnie osuszyć powierzchnię ściany oraz nanieść alkidową farbę gruntująca, która przykryje plamy. Po około 16 godzinach można nałożyć farbę nawierzchniową.
Jak przeprowadzić renowację starych drzwi i okien, w przypadku kiedy farba się łuszczy?
Kiedy stara powłoka malarska się łuszczy, najlepiej jest ją całkowicie usunąć. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się farby z opisanej powierzchni. Można to uczynić przez opalenie, szlifowanie, skrobanie lub zastosowanie specjalnych preparatów. W praktyce jednak nie wystarczy wybranie jednej z metod, gdyż nawet zastosowanie właściwego preparatu czy opalanie wymaga w fazie końcowej usunięcia resztek farby przy pomocy szpachelki i papieru ściernego. Dokładnie oczyszczone podłoże należy zagruntować jedną z emalii: JEDYNKA? DO DREWNA I METALU.
Czy możliwe jest przemalowanie starej lamperii bez usuwania jej ze ściany?
Nie ma konieczności usuwania istniejących warstw farby olejnej. Należy natomiast użyć środka czyszczącego, aby zmyć wszelkie zabrudzenia, tłuste plamy, itp. Dodatkowo warto zmatowić powierzchnię za pomocą papieru drobnoziarnistego, po czym usunąć pył oraz wszelkie luźne elementy farby. Należy również wypełnić ubytki i zagruntować powierzchnię. Na tak przygotowane podłoże można nakładać farbę.
Czy po zdjęciu tapety z płyty gipsowo-kartonowej można pomalować ściany farbą?
Po dokładnym usunięciu tapety ściany będzie można pomalować. Efekt w dużej mierze uzależniony jest od właściwego przygotowania podłoża. Z całej powierzchni należy dokładnie usunąć tapetę i klej, a ubytki w ścianie wypełnić masą szpachlową. Następnie całą powierzchnię zagruntować i nałożyć farbę nawierzchniową.
Przez kilka dni po zakończeniu malowania w mieszkaniu utrzymuje się wyczuwalny zapach farby. Czy może on mieć negatywny wpływ na zdrowie?
Proces utwardzania farby (wydzielania zapachu) może trwać nawet do 14 dni, w zależności od grubości warstwy farby na ścianie. W zniwelowaniu zapachu pomoże zakręcenie grzejników i wietrzenie pokoju. JEDYNKA? PERFEKCYJNA BIEL jest produktem wodorozcieńczalnym i jej zapach nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
www.farbyjedynka.pl