Studenci i absolwenci nie chcą pracować za darmo. Szansę na płatny staż daje im 9. edycja Programu Kariera, który od kilku lat pozwala zdobywać doświadczenie w największych przedsiębiorstwach w Polsce. Oficjalny patronat nad tegoroczną edycją programu objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Duże zainteresowanie płatnymi praktykami zauważa Polska Rada Biznesu, która w 2004 r. wystartowała z Programem Kariera. Projekt daje szansę młodym ludziom na zdobycie doświadczenia zawodowego i zarobienia pieniędzy ? nawet 2000 zł (brutto). ? Chcieliśmy zrobić program, który będzie dobrym uzupełnieniem dla wiedzy teoretycznej, jaką młodzi ludzie zdobywają na studiach. Myślę, że cały czas brakuje miejsca, gdzie studenci, absolwenci mogliby sprawdzić swoją wiedzę w praktyce ? podkreśla Daniela Szmigielska, dyrektor generalny Polskiej Rady Biznesu.
Od 1 marca do 10 maja 2012 r. studenci i absolwenci (do 30. roku życia) wszystkich uczelni wyższych mają możliwość zawalczyć o płatne praktyki. Na zwycięzców, jak co roku, czeka 40-50 miejsc stażowych. Praktyki trwają od dwóch do trzech miesięcy. Laureaci wybierani są na podstawie nadesłanych aplikacji, rozwiązanego case study oraz rozmowy kwalifikacyjnej w HR firmy, do której aplikuje kandydat.
Dostają oni szansę rozwoju zawodowego w działach m.in. marketingowo-reklamowych, finansowych, prawnych i analitycznych, pod okiem członków Polskiej Rady Biznesu. ? Laureaci projektu mogą zobaczyć, jak wygląda funkcjonowanie spółki od środka, mają możliwość obserwowania prezesa firmy przy podejmowaniu decyzji strategicznych. To są staże, które mają ich przygotować do przyszłej kariery zawodowej ? mówi Daniela Szmigielska.
Z opinią Danieli Szmigielskiej zgadza się Piotr Szefer jeden z laureatów Programu Kariera. Piotr dostał się na trzymiesięczne praktyki do Banku Pekao SA. Podczas ich trwania współpracował z menedżerami wyższego szczebla oraz w zespołach odpowiedzialnych za poszczególne linie biznesowe. ? Zakres obowiązków, jaki został mi powierzony, przewyższył moje oczekiwania ? opowiada laureat Programu Kariera.
Od początku Programu Kariera swoje kompetencje zawodowe podniosło ponad 150 osób. Z projektu skorzystała studentka trzech kierunków Edyta Rękawek, która pracowała w Kancelarii Małecki & Rychłowski. Dla Edyty takie doświadczenie to nie tylko poznanie od podszewki pracy adwokata. ? Jestem przekonana, że takiego doświadczenia i umiejętności nie zaoferowałaby mi uczelnia. Zdaję sobie sprawę, że teraz jestem bardziej konkurencyjna na rynku pracy ? zapewnia.
Korzyści z samego programu dostrzegają też firmy biorące udział w Programie. Mogą one wyłowić talenty, które po okresie stażowym zostaną zatrudnione w firmie. W Grupie Bakalland w trakcie ośmiu edycji programu praktyki odbyło ponad 20 osób. W chwili obecnej kilkoro z nich wspiera pracę działów marketingu, HR, zakupów, finansów, produkcji. ? Nie szukamy osób piątkowych, nie fokusujemy się jedynie na studentach uczelni ekonomicznych. Zależy nam na osobach z inicjatywą, które mają za sobą udział w organizacjach studenckich, projektach studenckich ? dodaje.
Więcej na stronie: www.programkariera.pl.
Anna Krupa