Schody w domach mieszkalnych to jeden z najważniejszych elementów budynku w jego użytkowaniu. Projektanci w zależności od usytuowania wejścia na wyższą kondygnację projektują schody nie zawsze wygodne w użytkowaniu.
Schody to jeden z elementów wnętrza, który może uzupełnić i wzbogacić jego wystrój. Jednak źle wybrane lub zaprojektowane mogą je oszpecić i stać się prawdziwą zmorą dla użytkowników. Dlatego też jeśli przystępujemy do projektowania własnego domu, powinniśmy im poświęcić sporo uwagi.
Często niedoskonałością projektową schodów są: wymiary stopni i podstopni, wymiary spoczników oraz sama ich konstrukcja. Najbardziej niekorzystną konstrukcją schodów są schody zabiegowe, tzn. w określonych miejscach ? głównie na wysokości spoczników projektowane są stopnie zabiegowe wychodzące z jednego punktu, tzw. policzka, czyli boku schodów. Są to schody jednostronnie użyteczne, a jednocześnie niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i osób w starszym wieku.
Kolejną niedogodnością jest wysokość stopnia powyżej 17 cm, nawet przy schodach zwykłych, niezabiegowych. Przy ich pokonywaniu występuje znaczne zmęczenie nóg i ciała, a nawet można się potknąć, zaczepiając o kolejny, wyższy schodek, zmęczoną nogą.
Najwygodniejsze są schody żelbetowe, proste, ze spocznikiem w połowie wysokości, o schodkach wysokości 17 cm i szerokości stopnia 27 cm. Takie schody obłożone drewnem dają doskonały efekt estetyczny, nie skrzypią, są łatwe w utrzymaniu czystości oraz zapewniają wystarczające bezpieczeństwo użytkownikom. Należy przyznać, że profesjonalne schody są efektowne i mogą cieszyć oko każdego, kto je zobaczy.
Wielokrotnie inwestorzy własnego domu podejmują wyzwanie budowy schodów drewnianych, nie mając pełnej wiedzy o ich późniejszym użytkowaniu. Jak w życiu, tak też w czasie użytkowania schodów przychodzi później czas oceny ich funkcjonalności. Otóż, gdyby użyte materiały do budowy schodów były doskonale wysezonowane (czyli drewno jest pełnowartościowe) i były wzorowej jakości, to nie należałoby się obawiać niewłaściwej ich eksploatacji. Mimo wysokich cen budowy takich schodów, to w zdecydowanej większości schody tego typu skrzypią, ulegają pewnym wypaczeniom materiałowym, a tym samym pojawiają się zawiedzione nadzieje.
Zdecydowanie lepszy efekt, po niższych kosztach, o znacząco wyższej wytrzymałości i stabilności, z dobrym efektem wizualnym, można uzyskać budując schody żelbetowe obłożone drewnem.
STROP?BUD
inż. Henryk Oleksiak
www.oleksiak.com.pl