W sobotę 22 września 2007 roku w gmachu Biblioteki Narodowej przy Alei Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej pod hasłem- Jak Polska pomaga światu. Forum otworzyła pani Anna Fatyga, Minister Spraw Zagranicznych, można było zobaczyć ciekawe prezentacje (między innymi pani Janiny Ochojskiej z Polskiej Akcji Humanitarnej), czy porozmawiać z Małgorzatą Foremniak, Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF.
Polska pomoc dociera do blisko 50 krajów na świecie. W 2006 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych dofinansowało ponad 330 projektów pomocowych dla krajów Afryki, Azji i Europy Wschodniej. 200 przedsięwzięć pomocowych na rzecz uboższych krajów zrealizowały polskie organizacje pozarządowe i instytucje publiczne współpracujące z partnerami w krajach objętych pomocą. W 2006 roku polska pomoc dla krajów uboższych zamknęła się kwotą 920 mln. złotych. Realizowana jest w ten sposób Polska Racja Stanu poprzez budowę wizerunku naszego kraju poza granicami.
Polskie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe biorą aktywny udział w programach pomocy dla zagranicy. Wcielając w rzycie swą filozofię i wspólne, realizowane przez spółdzielnie praktyki, SKOK-i , w miarę swoich możliwości, współpracują z innymi uniami kredytowym, spółdzielniami i ich związkami na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym, aby w jak najlepszy sposób służyć interesom tworzącym je osób i ich społecznościom.
Spółdzielcze Kasy w Polsce powstały dzięki zaangażowaniu międzynarodowej społeczności unii kredytowych. Teraz, kiedy w Polsce zbudowano stabilny system, SKOK-i oferują swą pomoc tym, którzy jej potrzebują. Polskie Kasy dzielą się doświadczeniem, wiedzą i technologią ze swoimi odpowiednikami na Ukrainie, Litwie, Białorusi ale także w Rosji, Rumunii i Mołdawii.
Wołomiński SKOK także ma swój skromny udział we współpracy międzynarodowej: realizuje program kas partnerskich wspólnie z amerykańską kasą z północnej Georgii, grupa działaczy kas ukraińskich poznawała zasady działania właśnie w Wołominie, a obecnie swymi doświadczeniami dzielimy się z przyjaciółmi z Mołdawii, w której idee samopomocy finansowej dopiero zaczynają się rozwijać.
Mariusz Gazda