Budowa nawierzchni dróg, odwodnień i centrum handlowego to zagadnienia, wokół których dużo się w Kobyłce dyskutuje. O to, czy znajdują one odzwierciedlenie również w pracy kobyłkowskiego samorządu, pytaliśmy Piotra Grubka, wiceburmistrza Kobyłki.
? Budowa centrum handlowego nie jest inwestycją gminną, jednak jest mocno od samorządowych decyzji uzależniona. Proszę powiedzieć, w jakim stadium są decyzje i plany związane z tą inwestycją? Czy ruszy jej realizacja?
? Jesteśmy na etapie przygotowywania projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, którego przyjęcie przez radę ? zakładając wariant optymistyczny ? może nastąpić pod koniec czerwca. Inwestor podtrzymuje swoje stanowisko, że w takim przypadku do końca 2013 r. inwestycja zostanie zrealizowana. Faktycznie budowa centrum handlowego przy ul. Nadarzyńskiej w Kobyłce ma duży wpływ na ład architektoniczny i funkcjonowanie komunikacji drogowej (droga 634), w związku z tym konieczne są wielopłaszczyznowe konsultacje między innymi z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich (MZDW), właścicielami nieruchomości objętych inwestycją i sąsiadujących zarówno z nią, jak i z pozostałymi objętymi opracowywanym planem. Konsultujemy z mieszkańcami założenia do miejscowego planu.
? Pod koniec ubiegłego roku rozmawialiśmy o planach budżetowych, udało się tegoroczny budżet uchwalić bez większych zawirowań. Co ciekawego znajdą w nim mieszkańcy?
? Podeszliśmy do tego budżetu z pewną ostrożnością, bez podejmowania zbyt wielkiego ryzyka, za to z gwarancją sfinansowania i wykonania zapisanych w nim inwestycji i zadań. Rada przyjęła propozycje budżetu przedłożone przez burmistrza jednogłośnie. Kobyłka, pomimo realizacji w ostatnich latach dużego i kosztownego projektu kanalizacyjnego, znajduje się w dobrej sytuacji finansowej.
? Wiosną i latem ubiegłego roku w wielu miejscach Kobyłki doszło do podtopień. Odbywały się z inicjatywy mieszkańców spotkania, na których domagano się pomocy ze strony władz miasta w rozwiązaniu tego problemu. Czy udało się zmienić coś w tym temacie?
? W Kobyłce jest wiele miejsc wymagających odprowadzania wód opadowych. W 2011 r. dwukrotnie konserwowana była sieć rowów odwadniających (ok. 15 km), która dodatkowo została uzupełniona o cztery kilometry odtworzonych odcinków. Na najbliższe cztery lata zaplanowaliśmy odtworzenie pozostałych ośmiu kilometrów, oraz przebudowę i remonty istniejących rowów. Po wykonaniu tych prac skuteczność odpływu wód ulegnie zdecydowanej poprawie.
W ubiegłym roku udało się wybudować kanalizację deszczową w ul. Dojazdowej, co pozwoliło odprowadzić wodę z części Piotrówka. Problemem pozostaje ul. Czarnoleska, ale decyzją rady zajmiemy się nią dopiero w 2013 r. Problemy z zalewaniem mieli też mieszkańcy Marety. Odtworzenie i wybudowanie przepustów pod ul. Przyjacielską i Gospodarczą pozwoliło na likwidację dwóch największych zalewisk w okolicy. Na ten rok zaplanowaliśmy opracowanie koncepcji odwodnienia dla całej Marety, co pozwoli na projektowanie odwodnienia poszczególnych ulic. Taką koncepcję mamy już opracowaną dla dzielnicy Turów-Nadarzyn-Kobylak i w tym roku na jej podstawie zaprojektujemy kanalizację deszczową w ciągu ulic: Nadarzyn (od ul. Borysów), Ossowskiej i Kresowej.
W innych częściach miasta, gdzie do tej pory były prowadzone działania jedynie interwencyjne, w 2012 r. wykonamy projekty odwodnienia ulic: Łokietka, oraz rejonu ul. Wyspiańskiego, Okrzei, Narutowicza. W planach na ten rok znalazła się również budowa drenażu ul. Norweskiej.
? Drogi i chodniki to kolejny obszar do inwestowania przez miasto, a zarazem niemała bolączka mieszkańców. Czy przyjdzie wreszcie czas na kobyłkowskie drogi?
? W ciągu jednego roku nie wybudujemy wszystkich szlaków komunikacyjnych. Ale z radością mogę odpowiedzieć na te pytania twierdząco. Tak, przyszedł czas na drogi w Kobyłce. Wspólnie z powiatem zaczynamy inwestycję ?Zagańczyka?Marecka?, do której gmina dokłada 500 000 zł. Powstanie nowa nawierzchnia, chodnik i ścieżka rowerowa. Przed uruchomieniem tej inwestycji przez powiat Kobyłka musi w tym rejonie wybudować jeszcze 44 studzienki kanalizacyjne. Na ten rok przeznaczyliśmy 600 000 zł na remont ul. Żymirskiego na odcinku od ZOZ-u do ul. Pieniążka. Za kwotę tę uda się położyć nową nakładkę asfaltową oraz wybudować nowy chodnik.
Chodnik będziemy budowali również w ul. Dąbrowskiego na odcinku od ul. Poniatowskiego do Nadarzyńskiej.
W tegorocznych planach są jeszcze ul. Chopina i Matejki. Mamy gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Zabezpieczone w budżecie środki wystarczą na realizację połowy tej inwestycji. Szukamy możliwości sfinansowania tego zadania w całości.
Rozmawiała Teresa Urbanowska