W środę 18 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie odbudowy pałacu w Chrzęsnem. Umowę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Powiatem Wołomińskim podpisali: marszałkowie Adam Struzik i Krzysztof Strzałkowski, starostowie Piotr Uściński i Konrad Rytel oraz Jadwiga Tomasiewicz, skarbnik starostwa. Adaptacja zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego jest procesem bardzo złożonym i długoterminowym z uwagi na specyfikę obiektu, jego wartości zabytkowe oraz wysokie walory historyczno-architektoniczne. Prace restauratorskie w Chrzęsnem podzielono na cztery etapy: badawczy, projektowy, wykonawczy i wykończeniowy. Na każdym z etapów adaptacji wszelkie działania są ściśle konsultowane z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Powiat Wołomiński stał się właścicielem zabytkowego pałacu w Chrzęsnem w 2002 r. ? Od początku ciężko było znaleźć sposób sfinansowania remontu tego pięknego obiektu. Dopiero perspektywa środków unijnych, złożony przez poprzedni Zarząd Powiatu wniosek o dofinansowanie i decyzja Zarządu Województwa Mazowieckiego stworzyły taką możliwość. Za przygotowanie i złożenie wniosku serdecznie dziękuję poprzedniemu Zarządowi Powiatu. To pozwoliło rozpocząć prace remontowe w 2010 r. Efekty trwających prac są już dziś bardzo widoczne ? mówił starosta wołomiński Piotr Uściński, rozpoczynając spotkanie, podczas którego podpisana została umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Starostwem Wołomińskim na dofinansowanie adaptacji zabytkowego obiektu na cele kulturalno-oświatowe.
W spotkaniu uczestniczył między innymi marszałek województwa Adam Struzik, który podkreślił, że ma nadzieję, iż czasy, w których dziedzictwo narodowe bezpowrotnie niszczono, mamy już za sobą. ? Przeżyliśmy okres, kiedy wszystko było wspólne, czyli niczyje. Bezmiar potrzeb, które obecnie mamy, powoduje, że nie wszystko możemy zrobić w jednym czasie. Chciałbym tu podkreślić, że wysiłek Powiatu Wołomińskiego jest bardzo duży. Na ogólną kwotę projektu ? 11 307 000 zł aż 7 milionów są to pieniądze z Programu Operacyjnego, natomiast 4 miliony złotych to pieniądze z budżetu powiatu. Znam parę obiektów, równie pięknych jak ten, które trafiły w prywatne ręce, i niestety nie ma do nich dostępu dla wszystkich. Dlatego szczególnie cieszę się i gratuluję, że to się w tym miejscu udało ? powiedział tuż przed podpisaniem porozumienia.
Debata nad pałacem trwała właściwie bez przerwy od 2002 r. Obecna kadencja jest już trzecią, której przyszło zajmować się tematem, o czym przypomniał wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski. ? Miałem szczęście pracować z radnymi poprzedniej i obecnej kadencji. Miło jest patrzeć, że dzieło rozpoczęte przez poprzedniego starostę Macieja Urmanowskiego jest kontynuowane przez obecnego starostę Piotra Uścińskiego. Za to, że ten obiekt już tak dobrze wygląda, chciałbym podziękować staroście Uścińskiemu i wicestaroście Konradowi Rytlowi ? mówił wicemarszałek.
Projekt adaptacji pałacu zakłada formę zachowawczą względem zastanego stanu budynku. Powstały sale wystawiennicze i konferencyjne. Zaprojektowano nowe pomieszczenia sanitarne, klatkę schodową spełniającą aktualne normy techniczne, ale swoim rozwiązaniem nawiązującą do układu historycznego. Zostanie odtworzona prywatna kaplica, którą niegdyś urządził biskup Kossakowski. W spichlerzu będą mieściły się sale szkoleniowe, a budynek administracyjny będzie pełnił funkcje techniczne i biurowe.