3 stycznia na terenie wołomińskich szkół ponadpodstawowych ruszyły prace nad reaktywowaniem Młodzieżowej Rady Miasta. Pierwsze spotkanie w tej sprawie, w którym udział wzięli uczniowie, burmistrz Wołomina Ryszard Madziar oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wytrykus, odbyło się w Zespole Szkół nr 2. Spotkania są częścią przygotowań do wyborów, które odbędą się w marcu.Wołomińska Młodzieżowa Rada Miasta zakończyła swoją działalność w 2006 r. Z jej struktur wywodzi się wielu obecnych radnych i samorządowców. Jak słusznie zauważył burmistrz, udział w MRM to świetna szkoła samorządności, a wszystkie zdobyte umiejętności mogą zostać wykorzystane w późniejszym życiu politycznym, społecznym i zawodowym. Swoją przygodę z samorządem zaczynali w ten sposób m.in. Adam Bereda, Michał Milewski, Wojciech Plichta czy Radosław Wasilewski.
W Polsce istnieje ok. 200 MRM. Dzięki nim młodzi ludzie mogą reprezentować interesy rówieśników przed władzami miasta. Takim instrumentem jest również budżet zaplanowany dla MRM w wysokości 10 tys. zł, który młodzi mogą przeznaczyć na wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw społecznych.
W skład wołomińskiej MRM wejdzie 23 radnych. Cała gmina została podzielona na cztery okręgi wyborcze. Z pierwszych trzech okręgów wybranych zostanie po sześciu radnych, a z czwartego okręgu pięciu radnych. Czynne prawo wyborcze przysługuje mieszkańcom w wieku 15-25 lat, bierne ? 16-24.
Burmistrz Ryszard Madziar powiedział, że ? jak pokazuje przykład innych miast ? MRM jest kuźnią przyszłych samorządowców i osób pracujących na rzecz małych wspólnot, które chcą być kreatorami, a nie tylko konsumentami zmian zachodzących w mieście. ? Jako burmistrz chciałbym konsultować decyzje dotyczące młodych z młodymi i taki właśnie cel przyświeca reaktywacji MRM. Dialog społeczny, głos każdego mieszkańca zawsze był dla mnie ważny, a MRM jest idealną płaszczyzną wymiany poglądów i nowych inicjatyw ? dodał Ryszard Madziar.
Więcej informacji:
Iza Bońska,
tel. (22) 763 30 21;
mail: iza.bonska@wolomin.org.