Szkoła Podstawowa nr 1 im. Franciszka Kleeberga w Ząbkach, 24 maja, świętowała wyjątkowy jubileusz ? 150- lecie istnienia. Obchodom jubileuszowym patronowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty, Jacek Sasin- Poseł na Sejm RP, Starosta Wołomiński oraz Burmistrz Miasta Ząbki.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Trójcy w Ząbkach celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Marka Solarczyka. Po mszy świętej zaproszeni goście przeszli pod budynek szkoły, aby być świadkami uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej piątkowe wydarzenie. Poświęcenia tablicy dokonał biskup Marek Solarczyk, a uroczystego jej odsłonięcia w imieniu społeczności szkolnej dokonali pani dyrektor Agnieszka Piskorek i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Zuzanna Około- Kułak.
Potem wszyscy udali się do sali, gdzie odbyła się uroczystość 150- lecia istnienia placówki. Dyrektor szkoły ? Agnieszka Piskorek witając gości, podkreśliła jak bardzo ich obecność jest ważna. Przyjaciele szkoły otrzymali z jej rąk tarcze szkolne upamiętniające tę ważną uroczystość. Z prezentacji historii szkoły przygotowanej przez nauczycieli uczestnicy dowiedzieli się, że: ?Pierwsza szkoła w dawnej wsi Ząbki powstała w 1862 r. Mieściła się w drewnianym budynku na terenie ogrodu dworskiego. W 1894 r. budynek spłonął. Przez kilka lat dzieci uczyły się w wynajętych izbach. W latach 1902-1903 gmina Wawer wybudowała drugi drewniany budynek, który po wielu remontach służył szkole jeszcze w 1975 r., a w 1996 został rozebrany. Początkowo szkoła była jednoklasowa. Szybki jej rozwój zaczyna się w Polsce niepodległej: w 1921 r. do szkoły dwuklasowej uczęszcza 134 dzieci, w 1922 r. w czterech klasach jest już 195 dzieci, w 1929 r. szkoła staje się sześcioklasowa i ma 297 uczniów. Od 1930 r. stopień organizacyjny szkoły zostaje podniesiony do siedmioklasowej. Szkoła staje się Publiczną Szkołą Powszechną. Tymczasem liczba dzieci rosła. Praca w rozproszonych salach stawała się uciążliwa. W 1933 r. na walnym zebraniu rodzice opodatkowali się i wybrali Komitet Budowy Szkoły. W sierpniu 1937 położono fundamenty i przystąpiono do budowy. W wakacje 1939 r. w nowym budynku urządzono 1 klasę, ale naukę rozpoczęto dopiero w listopadzie – w 2 własnych salach i 4 wynajętych.
W czasie długich lat okupacji naukę często przerywano z powodu braku opału, łapanek, rewizji oraz kwaterowania wojsk niemieckich. Wtedy nauczyciele podejmowali trud tajnego nauczania. 13 września 1944 r. Ząbki zostają wyzwolone. Zrujnowaną i ograbioną szkołę mieszkańcy doprowadzają do stanu użyteczności. Zmieniają się osoby na stanowisku kierownika szkoły. W latach 1953-1967 funkcję tę pełni pan Tadeusz Smyka, który od 1956 r. podejmuje trud organizacji budowy drugiej szkoły podstawowej. Druga szkoła zostaje oddana do użytku w 1962 roku. W 1966 r. rozporządzeniem ministra oświaty podniesiono stopień organizacyjny szkół na ośmioklasowe. 12 września 1981 r. szkoła przeżyła niezwykłą uroczystość. Po 13 latach oczekiwania i usilnych starań odbyło się nadanie szkole imienia. Generał Franciszek Kleeberg, żołnierz Polskiego Września zostaje patronem szkoły. W tym dniu odsłonięta została tablica pamiątkowa. Aktu odsłonięcia dokonała synowa generała, pani Anna Kleeberg i kleeberczyk – pułkownik Tadeusz Grzeszkiewicz.
Przez cały okres swojej działalności, w okresie rozbiorów, okupacji, w dobrych i złych chwilach, szkoła konsekwentnie nauczała i wpajała kolejnym pokoleniom nieprzemijające wartości: wiarę naszych ojców, umiłowanie Ojczyzny i gotowość do największych poświęceń dla jej dobra. Dlatego trafne i tak wszystkim drogie jest jej imię: generała Franciszka Kleeberga, bohaterskiego dowódcy SGO-Polesie.?
Na zakończenie obchodów jubileuszowych wszyscy obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu uczniów i absolwentów.
Joanna Wysocka