Alicja Szelążek, sędzia sądu okręgowego w stanie spoczynku ? odznaczona w 2006 r. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski przez wojewodę mazowieckiego ? od 56 lat prowadzi społecznie porady prawne na terenie Wołomina.Wieloletnia działaczka wołomińskiego oddziału terenowego Ligi Kobiet Polskich, sędzia Alicja Szelążek kończy właśnie 85 lat ? większość życia przepracowała społecznie na rzecz mieszkańców miasta, udzielając porad prawnych oraz nauczając prawa w szkołach. W Wołominie mieszka od drugiego roku życia ? pamięta przedwojenne, tętniące kulturalnie miasto, z jego tramwajem konnym, restauracjami, kinami i teatrem, wspomina naukę pobieraną w latach wojny i czasy powojenne, gdy Wołomin się rozbudowywał, a jego mieszkańców szybko przybywało.
W tym zmieniającym się mieście od ponad półwiecza pani Alicja prowadzi poradnię społeczno-prawną, w której udziela nieodpłatnych porad w zakresie prawa ? obecnie raz w tygodniu, we wtorki w Miejskim Domu Kultury w Wołominie. W prowadzeniu dyżurów panią sędzię wspiera dwóch magistrów prawników. Jeden z nich, jak opowiada pani Szelążek, zgłosił się do pomocy w udzielaniu porad prawnych ludziom niezamożnym rok temu z ogłoszenia w gazecie i zastępuje panią Alicję w niektóre wtorki. Drugi prawnik towarzyszy pani sędzi w MDK średnio raz w miesiącu.
? Ja się powinnam z tego wycofać ? mówi Alicja Szelążek, która od czasu wypadku pomaga sobie laską w chodzeniu. ? Ja mam 85 lat, jak ja już 56. rok prowadzę tę poradnię, to przecież jest kawał czasu… Ale jak miałam dzisiaj nie jechać? Przecież ci ludzie by tutaj czekali ? dodaje. MDK użyczył Lidze Kobiet (a także organizacjom inwalidów wojennych i kombatantów) salę na pierwszym piętrze budynku. ? My się cieszymy, że w ogóle mamy miejsce. My za to nie płacimy. To jest takie moje dziecko społeczne. Zależy mi na tym, bo to jest poradnia dla ludzi niezamożnych.
Do pracy społecznej Alicja Szelążek została skierowana jako młoda sędzia pracująca w Sądzie Powiatowym w Wołominie. Opowiada: ?
W tamtych czasach sędziów kierowano do pracy społecznej. No i ten mój prezes mnie skierował do tej poradni. Pamiętam, jak pierwszy raz poszłam, to byłam aż czerwona, tak się krępowałam. Przychodziły kobiety z problemem, to byłam cała zawstydzona. No i myśmy mieli też obowiązek prowadzenia prelekcji w szkole. W Technikum Szklarskim, w Technikum Ekonomicznym, za darmo. Tyle lat mieszkam w Wołominie, to się już zna całe pokolenia.
Porad udziela na podstawie uchwały nr 29/2003 Krajowej Rady Sądownictwa, według której ?Sędzia w stanie spoczynku może nie naruszając zasad etyki udzielać bezpłatnych porad prawnych na zasadach charytatywnych?. Do poradni w Wołominie zgłaszają się ludzie z całego powiatu, proszą o pomoc w pisaniu pozwów i pism. Dużo osób się zgłasza w sprawie odwołań od orzeczeń sądu pierwszej instancji, od orzeczenia sądu rejonowego, od decyzji ZUS-u. Poza tym w sprawach cywilnych, majątkowych i spadkowych.
? Bo są ludzie, którym napisanie pisma sprawia wielkie trudności, to wtedy piszemy ? mówi pani prawnik i pokazuje zeszyt, w którym odnotowane są wszystkie udzielone porady. ? W tym roku mamy już 190 porad, w 2009 r. udzieliliśmy 183 porady i napisaliśmy 59 pism, w 2010 r. 173 i 27 pism. A jeszcze jest kawałek listopada i grudzień!
Poradnia prowadzona przy oddziale terenowym Ligi Kobiet Polskich przez panią Alicję Szelążek poszukuje prawnika, który chciałby regularnie udzielać porad prawnych społecznie. Wszystkie osoby, które z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na płatną poradę prawną, mogą uzyskać ją bezpłatnie w poradni prowadzonej przez panią Szelążek z MDK w Wołominie przy ul. Mariańskiej 7, we wtorki w godz. 12.00-15.00.
Janina Stasiszyn