Książka czy film

Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Zofii Nałkowskiej ul. Wileńska 32 zaprasza na spotkanie autorskie pod tytułem ?Książka czy Film? połączone z projekcją filmu na podstawie książki ?Księstwo. Trylogia młodzieńcza? w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek 1 grudnia o godz. 18:00.  Gościem wieczoru będzie Zbigniew Masternak

 

KSIĘSTWO KSIĄŻKA

Bohater powieści „Księstwo. Trylogia młodzieńcza”, wywodzący się ze wsi pod Świętym Krzyżem, środowiska, w którym obowiązuje prawo pięści i sztachety, czyni wszystko, aby wyrwać się w szeroki świat. Po ciężkiej kontuzji kolana nie może grać w piłkę, nie zostanie drugim Maradoną, więc postanawia? pisać wiersze, w czym patronuje mu Goethe. Rezygnuje ze studiów prawniczych w Lublinie i trafi a do Wrocławia, by studiować polonistykę. Z powodu trudnej sytuacji materialnej, choroby matki oraz marzenia o sfilmowaniu jednego ze swych opowiadań, wikła się w szemrane interesy. Matka umiera, a filmu nie udaje się skończyć. Pozostaje jednak świetna groteskowa powieść o polskiej współczesności. Masternak to jeden z nielicznych pisarzy młodego pokolenia, który z konsekwencją portretuje Polskę i Polaków.

 KSIĘSTWO FILM

 ?Księstwo? łatwo odebrać jako swoistą parodię polskiej prowincji. Prymitywne disco polo, śmieszna wiejska gwara oraz konflikty pomiędzy mężczyznami z dwóch sąsiednich wsi. Ale to nie wszystko. To dopiero początek.

Film koncentruje się na historii Zbyszka (w tej roli Rafał Zawierucha), chłopaka ze wsi, który udał się do miasta po to, by studiować prawo. Wcześniej marzył o karierze piłkarza, ale plany zniweczyła kontuzja kolana. Chłopakowi wydaje się, że jest do niczego – we wsi twierdzą, że nadaje się do siedzenia w książkach i nauki, w mieście na odwrót – podobno jest stworzony do orki.

?Księstwo? po prostu warto zobaczyć. Tym bardziej, że przy humorze Andrzeja Barańskiego każdy na pewno będzie się dobrze bawić.

Informacja nadesłana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wołominie

 

 

nota biograficzna

 

Zbigniew Masternak (ur. w 1978) ? prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka w Puławach. Ukończył z wyróżnieniem LO im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim (żadnego z tych kierunków nie ukończył). W 2009 roku ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował prozą w 2000 roku na łamach „Twórczości”, z którą stale współpracuje. Od 2011 pisze felietony do świętokrzyskiego miesięcznika kulturalnego „TERAZ” – rubryka „Zza węgła”. Pracuje nad autobiograficznym wielotomowym cykl powieściowym pt. „Księstwo”, pomyślanym jako współczesna polska epopeja. Dotychczas ukazały się trzy księgi z tego cyklu: „Chmurołap” (2006), „Niech żyje wolność” (2006), „Scyzoryk” (2008), na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił jesienią 2010 r. w Górach Świętokrzyskich film „Księstwo” (premiera polska w 2011 r. w Gdyni podczas 36. FPFF, premiera międzynarodowa na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach). W 2011 r. powieści zostały wydane w jednej książce jako „Księstwo. Trylogia młodzieńcza”, wraz z fotosami z planu filmowego. Masternak jest także współautorem książki „Kino polskie 1989 – 2009. Historia krytyczna”, opublikowanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej w 2010 r., oraz noweli filmowej „Jezus na prezydenta!”, wydanej w 2010 roku przez Korporację Ha!art, która wywołała szereg komentarzy – od „NIE” po „Gościa Niedzielnego”. Twórczość Masternaka jest tłumaczona na języki obce, m.in. tak egzotyczne, jak wietnamski i mongolski, ponadto na macedoński, słoweński oraz ukraiński. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia. Filmy, które powstają na podstawie książek, stanowią ważne dopełnienie cyklu. W 2011 roku Masternak otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury.