Święto 11 Listopada obchodzi większość miejscowości w Polsce. Tego roku niektórzy dopatrywali się magii w dacie 11.11.2011 i obchodzili rocznicę z dużą pompą. Dużo działo się w Jadowie w Powiecie Wołomińskim i sąsiadującym z nami Niegowie (Gmina Zabrodzie Powiat Wyszkowski).
W tym roku gminno-dekanalne obchody dnia 11 Listopada zorganizowane w Jadowie (Powiat Wołomiński) ściągnęły ok. 1000 osób. Podobna ilość mieszkańców uczestniczyła w uroczystościach w Niegowie Gmina Zabrodzie w Powiecie Wyszkowskim. ? Będziemy się starać, by za rok zorganizować uroczystości, które przyciągną jeszcze większą ilość mieszkańców naszej gminy, jak i gmin sąsiednich ? podkreśla wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka. W Jadowie po mszy św. za Ojczyznę można było wysłuchać koncertu Chóru Wychowanków Druha Władysława Skoraczewskiego z Teatru Wielkiego z Warszawy ?Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród?. Publiczność urzekły patriotyczne utwory: ?Rota?, ?Maki?, ?O mój rozmarynie?, ?Przybyli ułani pod okienko?, ?Pierwsza Brygada?.
Atrakcją dnia był pokaz statyczny Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Najmłodszych zachwycił czołg z Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej Macieja i Stanisława Kęszyckich. Radości z przejażdżki nie odmówiło sobie wielu dorosłych z wójtem Gminy Jadów Dariuszem Kokoszką oraz wójtem Gminy Strachówka Piotrem Orzechowskim na czele. Za sprawą Grupy Realizacyjnej Tasmanian Tigers nie zabrakło strzałów i wybuchów.
Nie mniej barwnie wyglądały obchody Święta Niepodległości w Niegowie w Powiecie Wyszkowskim. Uroczystości przeniesione na niedzielę 13 listopada również zgromadziły wielu okolicznych mieszkańców. Mogliśmy i tu przekonać się, jak Polacy potrafią świętować kolejną rocznicę niepodległości.
Rozpoczęto mszą św. dziękczynną za otrzymaną wolność, modlitwą w intencji Ojczyzny i złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na miejscowym cmentarzu. Wszystko przy akompaniamencie pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej z Radzymina. Około 1000 widzów podziwiało inscenizację ?odbicia plebani z rąk bolszewików? przez polskich ułanów, by wreszcie po tych emocjach posilić się wojskową grochówką, przygotowaną przez siostry samarytanki.
Uroczystości zwieńczył koncert piosenki wojskowej w wykonaniu uczniów Szkoły im Wł.S. Reymonta pod batutą miejscowego wikariusza ks. Dariusza Wachowiaka. Honorowy patronat nad uroczystościami objął wójt gminy Zabrodzie A. Ołdak.
Pięknie, tak trzymać. Niech się ci z Warszawy uczą jak trzeba świętować!