Gdy w sklepach pojawiają się pierwsze bożonarodzeniowe ozdoby, zaczynamy myśleć o świętach. W Polsce Boże Narodzenie nierozerwalnie kojarzy się z kolędowaniem. Dlatego z takim uznaniem spotkały się trzy edycje Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Niebawem będziemy śpiewać po raz czwarty.
Tradycyjnie także zbliżający się Festiwal Kolęd i Pastorałek ?Kolędowe Serce Mazowsza? (styczeń-luty 2012) organizują: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta w Ząbkach, Praska Giełda Spożywcza oraz Miejski Ośrodek Kultury. Patronat nad festiwalem sprawuje marszałek województwa mazowieckiego. Już po raz czwarty festiwal podkreśla wagę wspólnego kolędowania. ? Gromadzi nas jedyna i niepowtarzalna uroczystość, jaką jest tajemnica Bożego Narodzenia ? powiedział podczas ubiegłych edycji festiwalu ksiądz Marek Solarczyk. ? Myślę, że chlubnie w tę tradycję wpisuje się również organizacja diecezjalnych koncertów kolęd, podczas których występują znane i mniej znane zespoły, chóry, soliści, i śpiewają polskie kolędy i pastorałki.
?Zdrów bądź, Królu Anielski!?? takimi słowami rozpoczyna się najstarsza polska kolęda pochodząca z 1424 r. Kolędowanie to niewątpliwie polska specyfika, która od wieków zespala różnych ludzi w śpiewie i podtrzymuje bożonarodzeniowy klimat. Już niebawem kolędy i pastorałki prezentować będzie młodzież ze szkół ponadpodstawowych, z podziałem na dwie kategorie: soliści oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Zgłaszać można się tylko do 18 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach, przy ul. Słowackiego 10. Każdy z uczestników festiwalu zobowiązany jest do wykonania dwóch kolęd lub pastorałek w języku polskim, w interpretacji własnej a cappella lub z akompaniamentem. Według regulaminu konkursu: ?Zgłoszenie winno zawierać: imiona i nazwiska uczestników (z zaznaczeniem ewentualnego instrumentarium), imię i nazwisko opiekuna uczestników, płytę CD z nagraniem dwóch polskich kolęd lub pastorałek, adres kontaktowy uczestników oraz numer telefonu i adres e-mail?. Tradycyjnie jury przesłuchuje wszystkich chętnych w dwóch etapach konkursu, a trzeci etap to już koncert laureatów w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Właśnie wtedy laureatom zostaną wręczone nagrody ufundowane przez organizatorów.
Dodatkową wartością festiwalu są coroczne występy słynnych artystów. Podczas pierwszej edycji konkursu gościem był zespół Skaldowie. Podczas II Festiwalu Kolęd i Pastorałek zaproszono Trebunie Tutki ze skalnego Podhala w towarzystwie zespołu Małe Trebunie Tutki, zaś w zeszłym roku zaprezentował się znakomity wokalista Tadeusz Woźniak. Kto wystąpi tym razem? To na razie niespodzianka.
Sylwia Kowalska