Zapracowani, zaganiani, zajęci swoimi sprawami często nie zwracamy uwagi na potrzeby innych osób ? szczególnie tych spoza grona naszej rodziny i przyjaciół. Są jednak ludzie, którzy we własnym napiętym grafiku są w stanie znaleźć czas dla potrzebujących ? działają na rzecz innych, nie oglądając się na gratyfikację, ważne jest dla nich niesienie pomocy ? to są właśnie wolontariusze, których chcielibyśmy przedstawić Czytelnikom na łamach naszej gazety.
Są to ludzie w różnym wieku i różnych zawodów, ich wspólną cechą jest to, że realizują główny postulat wolontariatu ? dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz społeczeństwa. Tych, którzy poświęcają swój czas i siły na rzecz lokalnej społeczności Powiatu Wołomińskiego, przedstawimy w rozpoczynającej się od tego numeru serii artykułów.
Wolontariuszem może być każdy ? bez względu na wiek i wykształcenie ? kto chce pomagać innym ludziom, pracować na rzecz instytucji publicznej (np. szpitale, szkoły, domy opieki), organizacji pozarządowej lub dla konkretnych osób. Można być wolontariuszem ?akcyjnym?, czyli od czasu do czasu, albo też zajmować się pracą wolontarystyczną regularnie, np. w hospicjum, w świetlicy wychowawczo-terapeutycznej dla dzieci, w szkole czy schronisku dla zwierząt. Każdy, kto czuje w sobie potrzebę pomagania innym, może znaleźć odpowiadający mu rodzaj pracy ? pod względem wymaganego czasu, siły, zaangażowania, umiejętności i odpowiedzialności, jakie się z tą pracą wiążą. Według międzynarodowej definicji przygotowanej przez Centrum Studiów nad Społeczeństwem Obywatelskim na Uniwersytecie Johna Hopkinsa ?wolontariat to nieodpłatna, dobrowolna praca świadczona na rzecz osób nieznajomych (spoza rodziny lub najbliższego grona przyjaciół, sąsiadów), środowiska naturalnego, społeczeństwa, lub społeczności lokalnej, podejmowana indywidualnie lub w ramach organizacji lub instytucji publicznej?.
Bycie wolontariuszem, choć bezpłatne, a także czasem trudne i czasochłonne, daje dużo satysfakcji, pozwala nam poczuć się kimś lepszym, dowartościowuje, czasem pozwala nawet odnaleźć utracony sens osobom, które poczuły się niepotrzebne, gdy wypadły z życia zawodowego. Wolontariat często wiąże się z nowymi kontaktami z ludźmi, umożliwia zawiązywanie nowych znajomości, czasem też więzów przyjaźni. Działając wolontarystycznie znajdujemy sobie dodatkowe miejsce w społeczności, zdobywamy nowe doświadczenie, czasem nowe umiejętności, a największą wartością jest nasza pomoc innym ludziom. Młodzi ludzie, którzy postanawiają zostać wolontariuszami, zdobywają dodatkowy atut na rynku pracy, gdyż obecnie pracodawcy zwracają na ten punkt w CV dużą uwagę ? podejmowanie przez przyszłego pracownika prac wolontarystycznych świadczy o jego dojrzałości i odpowiedzialności.