Wołomińska policja po przeprowadzeniu akcji ?Bezpieczne imprezy?, mającej na celu uświadomienie miejscowemu społeczeństwu, że kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu jest karalne ? zatrzymała wielu młodych ludzi na tzw. ?podwójnym gazie?.
Bezmyślna młodzież, nie zważając na zdrowie swoje i innych uczestników ruchu drogowego, bez zastanowienia wsiadała za kierownicę pod wpływem alkoholu.
Jak podaje KPP Wołomin, wyniki akcji są zatrważające: Mokra Wieś ? zatrzymano pięciu kierowców wracających z dyskoteki i będących po tzw. ?jednym piwku?. Funkcjonariusze zatrzymali również, wracającą z dyskoteki w miejscowości Mokra Wieś, 31- letnią Justynę K., która miała we krwi 0,22 promila. W stosunku do niej postępowanie zakończy się skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie za spowodowanie wykroczenia w ruchu drogowym. Chwilę po tej kontroli dokonano zatrzymania pojazdu marki Opel, którym kierowała 20-letnia Kamila M. W jej krwi wykryto 1 promil. Natomiast 19-letni kierowca Przemysław M. miał już znaczną ilość alkoholu w organizmie, a mianowicie 1,5 promila. Zatrzymano też rekordzistę wieczoru, który prowadził pojazd, mając 2 promile alkoholu we krwi.
Wymienieni kierowcy popełnili podstawowy błąd ? ?wsiedli za kółko? w stanie nietrzeźwym i nic ich nie usprawiedliwia. Żadnej taryfy ulgowej w takim przypadku nie ma. Wybierając się na dyskotekę, często bawimy się w grupie najlepszych znajomych. Może warto więc ustalić ? zanim sięgniemy po alkohol ? kto zachowa trzeźwość i bezpiecznie odwiezie nas do domu. Pamiętajmy, że pasażerowie także ponoszą odpowiedzialność, jeżeli zdają sobie sprawę, że ich kierowca jest pod wpływem alkoholu.
Częstym przypadkiem, są też sytuacje, w których decydujemy się wsiąść za kierownicę dzień po spożyciu alkoholu. Tu zaskoczenie dla kierowcy może okazać się największe, ponieważ zawartość alkoholu we krwi może być na tyle wysoka, że kara będzie nieunikniona.
Gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila określa się to jako stan po użyciu alkoholu. Natomiast gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila jest to już stan nietrzeźwości. Za kierowanie pojazdem mechanicznym zarówno w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu ? przysługuje 10 punktów karnych oraz natychmiastowe zabranie prawa jazdy.
Nie perspektywa kary (punkty karne, utrata prawa jazdy a nawet kara więzienia) powinna być dla nas największą przestrogą, ale to, że możemy być sprawcami wypadku i pozbawić kogoś zdrowia, a nawet życia.
Ustawodawca po to stworzył przepis z obligatoryjnym zakazem kierowania pojazdami, aby kara była bardziej dotkliwa. Nie podejmujmy niepotrzebnego ryzyka. Prowadzenie pojazdu wymaga absolutnej trzeźwości, dlatego kierowca powinien mieć stuprocentową pewność, że w jego organizmie nie ma alkoholu. Do domu bezpiecznie pragnie dojechać każdy, a my nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Warto się więc nad tym zastanowić.
Aldona Dzwonkowska