8 października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Tego dnia wołomińskie Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów współorganizowało obchody ogólnopolskiej VIII kampanii społecznej ?Hospicjum to też Życie?.
Tegorocznej kampanii społecznej ?Hospicjum to też Życie? przyświeca hasło ?Podaruj swój czas? ? akcja kierowana jest do osób powyżej 50. roku życia, dojrzałych i doświadczonych, które zechciałyby poświęcić swój czas i pracę na rzecz chorych w hospicjum w Wołominie.
? Hospicjum, z łacińskiego ?hospes? ? ?gość?, przywołuje skojarzenia dobrej przystani, w której utrudzeni długą drogą wędrowcy mogą spotkać się z życzliwym przyjęciem
i opieką ? mówił ks. Dariusz Czupryński, dyrektor Hospicjum Opatrzności Bożej na spotkaniu z pracownikami hospicjum, wolontariuszami i władzami miasta, które odbyło się
w MDK w Wołominie. Ksiądz Dariusz szczególnie powitał osoby, które przyczyniły się do powstania wołomińskiego hospicjum i je wspierają, przede wszystkim pracowników, duchownych, wolontariuszy i sponsorów,
a także byłego burmistrza Wołomina Jerzego Mikulskiego, współzałożyciela hospicjum wołomińskiego, zwanego ?ojcem chrzestnym? ośrodka. Podziękowania otrzymali również współorganizatorzy wołomińskich obchodów kampanii społecznej ?Hospicjum to też Życie?: starosta Piotr Uściński i burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.
Była to okazja, by przypomnieć, czym jest hospicjum, czym jest wolontariat i jakie są potrzeby osób chorych i osieroconych. Autorką współczesnego modelu hospicjum jest Cicely Saunders, z której inicjatywy w 1967 r. powstała w Sydenham na południu Londynu pierwsza nowożytna placówka tego typu ? Hospicjum św. Krzysztofa ? łącząca tradycję hospicjów średniowiecznych, opartych na takich wartościach religijnych, jak współczucie i miłość bliźniego, z osiągnięciami najnowszej medycyny. Angielka opracowała podstawy nowoczesnego modelu opieki paliatywno-hospicyjnej nad osobami ciężko chorymi, który polega na całościowej opiece nad pacjentami, zarówno pod względem medycznym, takim jak zwalczanie bólu, jak również duchowym i psychicznym (wsparcie terapeutyczne dla chorych i ich rodzin). Model ten, którego podstawą jest przekonanie, że człowiek ma prawo do właściwej opieki, a także do godnej śmierci, został powszechnie przyjęty na świecie w ośrodkach hospicyjnych.
I model ten, od 1995 r., również wciela w życie Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów
w Wołominie, które dzięki spełnianym wysokim standardom otrzymało w lipcu tego roku certyfikat jakości ISO 9001:2009. W hospicjum oprócz fachowej pomocy osobom chorym terminalnie udzielana jest także pomoc duchowa. Księża ze Zgromadzenia Księży Orionistów i siostry orionistki realizują w praktyce ewangeliczne zalecenie miłości bliźniego. W hospicjum prowadzona jest walka nie tylko z bólem fizycznym, ale
i z cierpieniem duchowym. Placówka wołomińska zwraca również uwagę na problem dzieci osieroconych. Do grona pracowników hospicjum należą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy, pracownicy socjalni, wolontariusze oraz osoby duchowne.
Warto też podkreślić ważną rolę wolontariatu, który jest bezpłatnym i dobrowolnym działaniem na rzecz drugiego człowieka, dającym obu stronom ? wolontariuszom i osobom, na rzecz których pracują ? korzyści niematerialne, lecz bezcenne ? nowe umiejętności, więzy przyjaźni, a czasem utracony sens życia. Dyrektor hospicjum ks. Dariusz Czupryński szczególnie kieruje swój apel do osób powyżej 50. roku życia ? by, jeśli chcą dawać wsparcie osobom potrzebującym, żyć w służbie innym, dać część swojego czasu drugiemu człowiekowi, zgłosiły się jako wolontariusze do Hospicjum Opatrzności Bożej. Praca w hospicjum może być źródłem emocjonalnych rozterek, ale może przynieść dużo radości z dzieła miłosierdzia, jakie czynimy na rzecz drugiego człowieka.
? Nauka i technika nie usunie
z naszego życia cierpienia i starości. Ale nasza solidarność w stosunku do ludzi cierpiących może przynieść ulgę, pomoc i spokój. Można złagodzić ból i cierpienie, można oszczędzić upokorzeń i samotności. Można skutecznie współczuć ? mówił na spotkaniu ks. Dariusz Czupryński.
Więcej informacji o pracy hospicjum można uzyskać bezpośrednio w hospicyjnym domu opieki w Wołominie przy ul. Piłsudskiego 44 lub na stronie internetowej: http://www.hospicjumopatrznosci.org/.
Janina Stasiszyn