Oddział Ginekologiczno-Położniczy w wołomińskim szpitalu od kilku lat może szczycić się tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku. W tym roku placówka poddała się reocenie pod tym właśnie kątem. Jak wynika ze sporządzonego protokołu, tytuł udało się potwierdzić i utrzymać.
W ubiegłym tygodniu przez dwa dni na oddziale Ginekologiczno-Położniczym zespół audytorów, specjalnie powołany przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, sprawdzał, jak realizowane są w Szpitalu Powiatowym w Wołominie zasady uprawniające do posiadania tytułu Szpital Przyjazny Dziecku. Oddziałowi udało się tytuł utrzymać. Tak więc z dumą możemy powiedzieć, że wołomiński szpital jest nadal przyjazny dziecku.
Członkowie komisji obserwowali to, co dzieje się na oddziale, rozmawiali z młodymi mamami i z personelem. Oceniano to, jak personel pomaga w laktacji mamom ? łącznie z pokazem. Obserwowano, w jaki sposób odbywają się porody fizjologiczne, a także te poprzez cesarskie cięcie.
Ocenie podlegało również to, co dzieje się z maluchem w pierwszych chwilach po przyjściu na świat. Oceniający interesowali się tym, jak wygląda kontakt ?skóra do skóry?. Chcieli poznać wrażenia rodzących kobiet i to te przed, w trakcie, jak i po porodzie. ? Chciano wiedzieć, kiedy następuje pierwsze karmienie malucha, czy jest ono bezpośrednio po porodzie ? opowiada Małgorzata Skłodowska, p.o. oddziałowej na neonatologii w szpitalu.
Warto wspomnieć, że taka reocena (powtórna ocena standardów) prowadzona jest z użyciem przygotowanego do tego celu narzędzia obowiązującego na całym świecie i zawierającego w sobie wszystkie elementy oceny oraz jej uzupełnienie o analizę istniejących procedur oraz dokumentów związanych z promocją karmienia piersią w szpitalu.
Po zakończonych rozmowach i obserwacjach powołany do reoceny w szpitalu zespół, którego celem było potwierdzenie prawidłowej realizacji standardów WHO/Unicef zawartych w ?10 krokach do udanego karmienia piersią?, sporządził stosowny protokół.
Protokół ten uwzględnia wszystkie istotne informacje, które pomogły w sposób kompleksowy i obiektywny dokonać analizy rozwoju aktywności służącej promocji karmienia piersią oraz pomocy karmiącej kobiecie. ? Nie tyle zależy nam na samym tytule, co na fakcie, że nasz oddział jest przyjazny dziecku i mamie karmiącej ? podkreśla doktor Elżbieta Kołodziejczak, ordynator Oddziału Neonatologii w Szpitalu Powiatowym w Wołominie.
Teresa Urbanowska